Do amerykańskiej Izby Reprezentantów wpłynął projekt ustawy wymierzonej przeciwko rajom podatkowym, który ma zlikwidować zachęty do inwestowania przez amerykańskich przedsiębiorców za granicą.
Projekt nowej ustawy antyrajowej jest kontynuacją procesu mającego na celu realizację celów przedstawionych przez amerykański resort skarbu w 2009 roku. Zdaniem dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i docenta UW, projekt ten jest dość agresywny. Przykładowo, ingerując w zasady określające rezydencję siedziby spółek, projektodawcy idą konsekwentnie tropem wyznaczonym przez tzw. klauzulę ograniczenia korzyści, czyli LOB (ang. Limitation on Benefits Clause), od wielu lat już powszechnie stosowaną w zawieranych przez USA umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu. Generalnie jej treść zawiera ograniczenia w stosowaniu postanowień danej umowy podatkowej, gdy miałby z tych postanowień skorzystać podmiot nieuprawniony, tj. niekontrolowany w pełni przez rezydenta podatkowego jednego z umawiających się państw stron tej umowy.
– Celem LOB jest uniemożliwienie powstania zjawiska tzw. kupczenia umowami, polegającego na sztucznym tworzeniu łańcuszka podmiotów ulokowanych w dogodnych jurysdykcjach podatkowych, formalnie podlegających postanowieniom umów podatkowych, jedynie w celu uniknięcia opodatkowania, lecz bez faktycznej substancji ekonomicznej istniejącej w tych jurysdykcjach – tłumaczy dr Janusz Fiszer.
Ekspert dodaje, że proponowane dodatkowe obostrzenia, typu ograniczenie spółkom osiągania dochodu z praw własności intelektualnej, zarządzanych przez podmioty zlokalizowane w rajach podatkowych, względnie likwidacja możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dywidend wypłacanych podczas reorganizacji spółki – w pewnym zakresie utrudnią międzynarodowe planowanie podatkowe amerykańskim podmiotom, szczególnie grupom kapitałowym. Jednak nie należy wyolbrzymiać skutków podejmowanych działań.
Według dr. Fiszera skomplikowanie amerykańskiego systemu podatkowego, opartego na piętrowych wyłączeniach i rozbudowanych przepisach dotyczących działania i opodatkowania tzw. trustów, pozwoli na dalsze wykorzystywanie powstających luk i niejasności.
Założenia amerykańskiej ustawy
Podstawowe założenia ustawy o międzynarodowej konkurencyjności podatkowej (International Tax Competitiveness Act):
● zaostrzenie zasad określających rezydencję siedziby spółek,
● utrudnienie spółkom osiągania dochodu z praw własności intelektualnej, zarządzanych przez podmioty zlokalizowane w rajach podatkowych,
● likwidacja preferencyjnego opodatkowania dywidend wypłacanych podczas przeprowadzanej reorganizacji spółki.