Każdy, kto w drodze spadku lub darowizny otrzymał np. nieruchomości, prawa czy rzecz, musi sprawdzić, czy nie powinien zapłacić podatku od otrzymanego mienia. Tylko niektóre osoby, po spełnieniu pewnych warunków, będą zwolnione z opodatkowania.

Czy pieniądze z darowizny są opodatkowane

Podatnik otrzymał w 2000 roku od ojca darowiznę w wysokości 2 tys. zł. Kolejne darowizny otrzymywał kolejno w 2002 roku – 3 tys. zł, w 2006 roku – 5 tys. zł, w 2007 roku – 2 tys. zł i w 2008 roku – 9 tys. zł. Czy pieniądze przekazane w darowiźnie podlegają opodatkowaniu?

Czy podatek zależy od pokrewieństwa

Podatniczka przynajmniej raz w roku dostaje darowizny pieniężne od swojej rodziny. Czasem pieniądze przekazuje jej matka, innym razem ciotka, a zdarza się, że i babcia. Czy podatek od darowizny zależy od stopnia pokrewieństwa?

Czy można skorzystać z kwot wolnych

Ojciec podatniczki regularnie wpłaca na jej konto pewne kwoty. Pomaga w ten sposób córce zebrać pieniądze na własne mieszkanie. Czy przy darowiznach wśród najbliższej rodziny obowiązują kwoty wolne od podatku?

Czy syn może nie płacić podatku od darowizn

Podatnik dostał od ojca komputer o wartości 8 tys. zł. Jest to pierwsza darowizna otrzymana przez syna. Wcześniejsze prezenty nigdy nie przekraczały w ciągu pięciu lat 500 zł (prezenty okazjonalne: urodzinowe, świąteczne itp.). Czy podatnicy skorzystają ze zwolnienia od podatku?

Czy notariusz może poświadczyć spadek

Podatnik odziedziczył po matce dom oraz samochód. Zdecydował się na potwierdzenie nabycia spadku u notariusza. Czy jest to zgodne z prawem?

Czy jest termin na zawiadomienie urzędu

Podatniczka odziedziczyła dom po zmarłej matce. Orzeczenie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło się 1 czerwca 2010 r. Musi w ciągu pół roku zawiadomić o tym fakcie urząd skarbowy. Czy przepisy przewidują sposób obliczania terminów podatkowych?

Czy zięć zalicza się do zerowej grupy

Zięć otrzymał w spadku po teściu mieszkanie o rynkowej wartości 240 tys. zł. Czy skorzysta ze zwolnienia od podatku dla zerowej grupy podatkowej?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Czy opodatkować otrzymany dom, gotówkę lub rzeczy.W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.