Mamy jeszcze tylko trzy dni na rozliczenie PIT za 2009 rok. Najpóźniej 30 kwietnia 2010 r. trzeba złożyć go w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą.
To, że odwlekamy wysłanie PIT do urzędu skarbowego na ostatnią chwilę, nikogo nie dziwi. Taka sytuacja powtarza się od kilkunastu lat. To niestety błąd. Pośpiech sprzyja błędom. Jeśli pomyłki pojawią się w zeznaniu rocznym, trzeba będzie złożyć korektę zeznania wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Przypomnijmy – podatnik ma kilka możliwości złożenia deklaracji rocznej. Może złożyć ją osobiście w urzędzie skarbowym. Wtedy warto na kopii PIT poprosić o odnotowanie faktu jego złożenia. Zazwyczaj tym potwierdzeniem jest przybita data wpływu na zeznaniu.
Podatnik może też wysłać PIT pocztą. Jeśli skorzystamy z usług Poczty Polskiej, datą złożenia zeznania będzie data stempla pocztowego. Jeśli wybierzemy pośrednictwo innego operatora, datą złożenia deklaracji będzie jej wpływ do urzędu skarbowego. Przy korzystaniu z usług poczty warto PIT wysłać listem polecanym. Zyskamy w ten sposób potwierdzenie nadania listu.
Reklama
Przy składaniu PIT można też skorzystać ze specjalnych urzędomatów lub urn wystawionych w urzędach skarbowych, które służą do składania dokumentów podatkowych. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy urząd takie urządzenie posiada.Reklama
Osoby, które przebywają za granicą, mogą wysłać zeznanie pocztą. Jednak wtedy datą jego złożenia będzie dzień wpływu do urzędu. Mogą też skorzystać z pośrednictwa polskiego konsulatu, który przekaże zeznanie do Polski. Trzeba tylko pamiętać, że konsulat za taką usługę może pobrać opłatę. Wynosi ona średnio ok. 20 euro.
3 dni zostały do rozliczenia PIT za 2009 rok
OPINIA
Mirosław Kucharczyk
z Izby Skarbowej w Warszawie
Składanie zeznania w ostatniej chwili, zamiast skracać, wydłuża czas, jaki poświęcamy na rozliczenie. Więcej czasu spędzimy w urzędzie skarbowym lub na poczcie.
Pośpiesznie wypełniając formularz, możemy zrobić błędy, np. zapomnieć o podpisaniu zeznania lub dołączeniu załączników. Często popełniane są błędy rachunkowe. Łatwiej też np. pomylić się w NIP.
Składając wcześniej PIT, w którym jest nadpłata, szybciej otrzymamy jej zwrot. Nawet jeśli mamy do zapłaty podatek, zeznanie warto złożyć wcześniej. Podatek można zapłacić do 30 kwietnia.
Nieodkładanie rozliczenia na ostatnią chwilę da nam czas niezbędny na uzyskanie dodatkowych informacji, gdy pojawią się jakieś wątpliwości dotyczące np. zasad korzystania z ulg podatkowych.