W piątkowych głosowaniach senatorowie opowiedzieli się za ulgą rodzinną w wysokości dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, czyli ponad 1100 zł na każde dziecko. Tym samym Senat odrzucił popieraną przez rząd poprawkę do ustawy, zakładającą obniżenie o połowę ulgi uchwalonej przez Sejm. Senatorów nie zdołali przekonać przedstawiciele Ministerstwa Finansów, powołujący się na poważne skutki budżetowe wprowadzenia tak wysokiej podwyżki (7,1 mld zł). Poparcia nie zyskała także kompromisowa propozycja PiS dotycząca zróżnicowania wysokości kwoty ulgi w zależności od liczby wychowywanych dzieci.

Wyższą ulgę będzie można uwzględnić, rozliczając podatki już za 2007 rok. Kwota odliczenia za ten rok wyniesie 1145,08 zł na każde dziecko. Ponieważ Senat nie wniósł do ustawy żadnych poprawek i przyjął ją w kształcie uchwalonym przez Sejm, nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

Senat zagłosował także nad nowelizacją ustawy o VAT wprowadzającą definicję budownictwa społecznego, która umożliwia dalsze stosowanie 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r. Preferencja obejmie domy jednorodzinne o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. Senat wprowadził do ustawy poprawki, dlatego trafi ona z powrotem do Sejmu, celem ich rozpatrzenia.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl