Rodzic powinien wykazać dochody dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, w swoim zeznaniu podatkowym.
Zasadą jest, że dochody dziecka małoletniego, tzn. takiego, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, podatnicy doliczają do własnych dochodów i wykazują w jednym zeznaniu podatkowym, które składa rodzic. Rodzice, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów opodatkowanych według skali podatkowej dochody małoletnich dzieci, wybierają formularz rocznego zeznania podatkowego PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-M.
W przypadku małżonków składających indywidualnie zeznania podatkowe dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków, chyba że prawo do pobierania pożytków przysługuje tylko jednemu z rodziców (np. ze względu na wyrok sądu). Zasada doliczania dochodów dzieci po połowie nie ma też zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. W takiej sytuacji dochody dziecka doliczy ten rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem.
Doliczanie zarobków dzieci małoletnich do dochodów podatnika dotyczy środków uzyskiwanych zarówno przez dzieci własne, jak i przysposobione. Przykładem dochodów, które podlegają doliczeniu, są dochody dziecka: z rent krajowych i zagranicznych, najmu i dzierżawy czy praw majątkowych.
Jednak nie każdy dochód dziecka będzie podlegał łączeniu z dochodami rodziców. Osobne zeznanie podatkowe będzie musiał wypełnić rodzic, którego dziecko uzyskiwało w roku podatkowym dochody z pracy, stypendiów czy też z przedmiotu oddanego mu do swobodnego użytku. Jeżeli zatem np. dziecko w wieku 17 lat uzyskuje dochody z umowy zlecenia, to takich dochodów rodzic nie może uwzględnić we własnym zeznaniu podatkowym. Musi wypełnić osobne zeznanie i w imieniu dziecka je podpisać.
Warto wiedzieć, że jeżeli dziecko, które uzyskało dochód podlegający opodatkowaniu, ukończyło w roku podatkowym 18 lat, składa zeznanie podatkowe samodzielnie, w którym wykazuje dochody uzyskane od dnia uzyskania pełnoletności.
86 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok