"Chodzi szczególnie o opodatkowanie energii elektrycznej na poziomie dystrybutorów, a nie jak dotąd na poziomie producentów" - wyjaśnił.

Dodał, że projekt zakłada również wprowadzenie obniżonej stawki na biokomponenty paliw, zerowej stawki na biogaz, biowodór i wodór, a także na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym.

Projekt przewiduje, że podatek akcyzowy będzie dotyczył wyłącznie paliw, energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych oraz samochodów osobowych.

Akcyza na wyroby tytoniowe ma być podwyższona

Zgodnie z projektem, do końca października 2013 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych (CNG). Z kolei akcyza na wyroby tytoniowe ma być podwyższona.

"Podatkiem akcyzowym objęto gaz przeznaczony do celów opałowych, a także węgiel i koks. Przewidziano również zwolnienie z akcyzy gazu przeznaczonego do celów opałowych - do końca października 2013 r. oraz węgla i koksu - do 1 stycznia 2012 r. zgodnie z okresem przejściowym dla Polski" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zgodnie z projektem, nie będzie obowiązku produkcji w składzie podatkowym win gronowych, uzyskiwanych z winogron z upraw własnych. Chodzi o produkcję mniejszą niż 1000 hl w ciągu roku.

Z takiego obowiązku mają być również zwolnione: piwa, wina i napoje fermentowane domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nie przeznaczone do sprzedaży.