Nie trzeba płacić podatku od ekwiwalentu wypłaconego przez pracodawcę pracownikowi, który używał w pracy własnej odzieży i obuwia roboczego.

Wielu pracowników już przygotowuje się do rozliczenia dochodów osiągniętych w 2007 roku. Niektórzy z nich mają jednak wątpliwości, czy każdy przychód powinien być uwzględniony w rocznym PIT.
Używanie własnej odzieży
Problemy mają m.in. osoby zatrudnione w firmach, w których określono, na jakich stanowiskach pracownicy mogą używać własnej odzieży i obuwia roboczego spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Tym, którzy się na to zgodzili, wypłacano ekwiwalenty pieniężne w wysokości uwzględniającej aktualne ceny odzieży i obuwia. Część osób, które otrzymały tego rodzaju ekwiwalenty, nie jest pewna, czy są one opodatkowane. Przypomnijmy, że pracodawca powinien nieodpłatnie zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu oraz ze względu na wymaganie technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z przepisów kodeksu pracy. Jednocześnie z obowiązujących regulacji wynika, że pracodawca może ustalić stanowiska, na których za zgodą pracowników będą oni używali własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Wówczas pracownikowi, który wyrazi zgodę na używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego (i będzie ich faktycznie używał w pracy), pracodawca wypłaci ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.
Bez płacenia PIT
Zgodnie z ustawą o PIT, zwolnione z tego podatku są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Oznacza to, że ekwiwalent pieniężny wypłacony przez pracodawcę pracownikowi, który wyraził zgodę na używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego (i faktycznie używał ich w pracy), jest zwolniony z opodatkowania.
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI