Dziewiąta edycja konkursu Księgowy Roku rozpoczęła się 1 września. Konkurs organizowany jest przez Grupę Wydawniczą INFOR, Sage Symfonię i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Gazeta Prawna jest partnerem medialnym tego wydarzenia, które co roku cieszy się dużym zainteresowaniem osób specjalizujących się w dziedzinie rachunkowości i finansów. W ostatnich latach do eliminacji przystępuje ponad 6 tys. osób. W konkursie mogą brać udział osoby zawodowo zajmujące się rachunkowością i finansami. Przede wszystkim dyrektorzy finansowi, kierownicy działów rachunkowości, główni księgowi, doradcy podatkowi, biegli rewidenci, księgowi, konsultanci ds. finansów.

Od zeszłego roku konkurs odbywa się według nowej, uproszczonej formuły. Najpierw trwa rozgrywka próbna. Po wypełnieniu ankiety zgłoszeniowej każdy uczestnik może odpowiedzieć na pięć pytań zbliżonych do właściwych pytań konkursowych. Pozwala to zorientować się, jakiego typu zagadnień i z jakich obszarów, można się spodziewać podczas konkursu. W tym roku próbny etap trwał od 13 sierpnia do 1 września.

WAŻNE

Zmieniły się zasady kwalifikacji do półfinału. Runda eliminacyjna w tym roku wyłoni 48 półfinalistów. Po 3 najlepszych uczestników z każdego województwa. W zeszłym roku w półfinale wzięło udział 50 osób, które osiągnęły najlepszy wynik w dwóch rundach eliminacyjnych

Runda pierwsza

Pytania do pierwszej rundy eliminacyjnej są opublikowane w dzisiejszej Gazecie Prawnej (strona A21), będą również dostępne w Monitorze Księgowego nr 17 (5.09) oraz na stronie internetowej konkursu www.ksiegowyroku.pl.

Rozwiązania można wysyłać:

  •  drogą elektroniczną - na adres e-mail: ksiegowy roku@symfonia.pl - wiadomość musi być zatytułowana Test, oraz poprzez internetową stronę www.ksiegowyroku.pl,
  •  listownie - Sage Symfonia Sp. z o.o., 01-233 Warszawa, ul. Bema 89 - z dopiskiem Księgowy Roku,
  •  faksem - (0 22) 45 55 700 - z nagłówkiem Księgowy Roku.

Pytania do drugiej rundy eliminacyjnej zostaną opublikowane 1 października. Końcowy termin przesyłania odpowiedzi w tym przypadku to 31 październik. Podczas obu rund eliminacyjnych kandydaci do tytułu Księgowego Roku mogą w dowolnym momencie wziąć udział w konkursie. Aby sprawdzać swoje możliwości i rywalizować o miejsce w rankingu, wystarczy wziąć udział tylko w jednej z rund. Uczestnicy mogą też zdecydować o udziale w obu turach. Do kolejnego etapu konkursu będzie brany pod uwagę lepszy wynik. Osoby, które uzyskają taką samą liczbę punktów, wezmą udział w dogrywce i będą musiały rozwiązać dodatkowe zadania.

Półfinał konkursu

Spośród wszystkich uczestników, którzy wyślą swoje zgłoszenia do półfinału, przejdzie 48 osób, po trzy najlepsze osoby z każdego województwa. Nazwiska półfinalistów zostaną ogłoszone najpóźniej 16 listopada na łamach Gazety Prawnej, Monitora Księgowego i pozostałych czasopism Grupy Wydawniczej INFOR, w serwisie www.ksiegowyroku.pl, a także na stronach organizatorów.

W grudniu w hotelu Magellan w Bronisławowie k. Łodzi odbędzie się półfinał i finał konkursu. Rozgrywki będą trwały dwa dni. W pierwszym uczestnicy przystąpią do testu i zadań w obecności komisji. Spośród nich zostanie wyłonionych pięć osób. Etap finałowy odbędzie się w obecności publiczności i przyjmie formułę teleturnieju składającego się z sześciu konkurencji.

Jak co roku, tak i w tej edycji nazwisko laureata konkursu Księgowy Roku poznamy w styczniu w Warszawie podczas Gali Finałowej konkursu i Balu Księgowych.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł i cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów, a także statuetkę, dyplom oraz prestiżowy tytuł Księgowego Roku 2007 oraz członkowstwo w Radzie Programowej kolejnej edycji konkursu.

KALENDARIUM KONKURSU

  •  1-30 września - I runda eliminacyjna
  •  1-31 października - II runda eliminacyjna
  •  16 listopada - ogłoszenie półfinalistów
  •  grudzień - półfinał i finał
  •  styczeń 2008 r. - ogłoszenie zwycięzcy oraz gala finałowa

Konkurs dla studentów

Po raz drugi w konkursie Księgowy Roku wezmą udział studenci studiów magisterskich oraz licencjackich, którzy nie ukończyli 26 lat. Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do studentów kierunków ekonomicznych i finansowych. Eliminacje w tym przypadku rozpoczną się z początkiem roku akademickiego - 1 października. Uczestnicy rundy eliminacyjnej powinni więc odpowiedzieć na pytania i zadania drugiej rundy eliminacyjnej. Na każdym etapie konkursu zadania dla studentów oraz sposób ich oceny będą identyczne jak dla zawodowych księgowych. Spośród nadesłanych rozwiązań zostanie wyłonionych pięciu półfinalistów, którzy wezmą udział w sesji finałowej.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl