Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Outsourcing usług księgowych jako strategia zarządzania ma istotne znaczenie dla firm, gdyż zmierza do wzrostu ich efektywności.
/
ST
Reklama
Reklama
Outsourcing usług księgowych jako strategia zarządzania ma istotne znaczenie dla firm, gdyż zmierza do wzrostu ich efektywności.
Przedmiotem szeroko rozumianego outsourcingu mogą być nie tylko usługi księgowe, lecz także pokrewne - finansowe, analityczne, zarządzanie personelem, zarządzanie projektami, usługi w zakresie informacji zarządczej oraz IT. Najistotniejsze zalety outsourcingu z punktu widzenia przedsiębiorstw to wzrost efektywności działania firm poprzez przekazanie ubocznych czy usługowych zakresów działalności podmiotom w nich wyspecjalizowanym oraz możliwość skupienia się na realizacji podstawowej działalności firmy.
Zalety outsourcingu
Jednym z możliwych rozwiązań jest podpisanie umowy outsourcingu kontraktowego, która doprowadza do uproszczenia struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa. Pozwala także na usprawnienie procesów wewnątrz firmy. Wprowadzenie usług outsourcingowych powinno następować w sposób przemyślany, a podpisywana w tym zakresie umowa w bardzo szczegółowy sposób powinna określać przekazywane czynności. Wysoki stopień szczegółowości umowy będzie gwarantował realizowanie jej w sposób prawidłowy, a ewentualne dodatkowe koszty wynikną tylko z dodatkowych usług.
Typową usługą zlecaną podmiotowi zewnętrznemu jest prowadzenie usług księgowych. Zauważalny wzrost zainteresowania przedsiębiorców prowadzeniem również outsourcingu usług kadrowo-płacowych czy finansowych powoduje, że firmy outsourcingowe poszerzają pakiety świadczonych usług o te właśnie, pokrewne usługi. W celu podniesienia jakości i kompleksowości usług zatrudniają one wysokiej klasy specjalistów - księgowych, kadrowych, płacowych - a coraz częściej, ze względu na znaczny stopień skomplikowania problemów, współpracują z wyspecjalizowanymi kancelariami podatkowymi. Pozwala to na zachowanie wysokiej jakości świadczonych usług, a jednocześnie umożliwia rozwiązywanie problemów w szerokim aspekcie.
Oczekiwane zmiany
Podejmowanie sprawnych działań w odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie przedsiębiorców na kompleksowe usługi wymaga jednak zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym, m.in. przyznanie prawa do tworzenia multidyscyplinarnych spółek osobowych z udziałem radców prawnych, adwokatów i biegłych rewidentów - bądź też przywrócenia możliwości uczestniczenia przez osoby wykonujące zawody regulowane w spółkach kapitałowych świadczących usługi doradcze. Istniejące obecnie zróżnicowanie w tym zakresie pomiędzy adwokatami i radcami prawnymi z jednej, a doradcami podatkowymi z drugiej strony, nie ma żadnego uzasadnienia, szczególnie wobec dążenia tych ostatnich do zrównania zawodu z palestrą.
Kompleksowość usług
Należy oczekiwać, iż wobec systematycznego wzrostu stopnia skomplikowania problemów finansowo-podatkowo-księgowych przyszłość rynku usług w tym zakresie należy do podmiotów łączących kompetencje i oferujących z jednej ręki kompleksowe usługi doradcze oraz outsourcingowe. Jest to kolejny stopień wtajemniczenia, dający klientom większe poczucie bezpieczeństwa oraz łatwość kontaktu z partnerem, dysponującym kompleksową wiedzą na temat problemów przedsiębiorstwa i potrafiącym zaproponować całościowe rozwiązania. Model ten jest z powodzeniem stosowany przez coraz większą liczbę kancelarii, w tym o znaczeniu ponadregionalnym. W kolejnym kroku można oczekiwać zacieśniania współpracy pomiędzy kancelariami oferującymi dotąd jedynie doradztwo prawne i podatkowe, a wyspecjalizowanymi firmami outsourcingowymi - tam, gdzie któreś z nich nie zdecydują się na rozwój na bazie własnego potencjału.
SŁOWNICZEK
OUTSOURCING - zlecanie profesjonalnym podmiotom zewnętrznym wykonywania czynności i procesów niezbędnych do funkcjonowania własnego przedsiębiorstwa. Zwykle dotyczy to zadań pomocniczych, niezwiązanych bezpośrednio z uzyskiwaniem dochodu i podstawową działalnością jednostki.