E-papierosy nie są wyrobem tytoniowym podlegającym akcyzie. Ministerstwo Finansów nie planuje opodatkowywać tych wyrobów – dowiedział się DGP.
Rząd chce wprowadzić zakaz stosowania e-papierosów. My sprawdziliśmy, jak jest opodatkowany ten towar. Jacek Kapica, wiceminister finansów, stwierdza, że e-papierosy nie są objęte akcyzą, bo nie są wyrobem tytoniowym.
– Resort finansów nie ma w planach opodatkowania akcyzą e-papierosów. Dlaczego mamy opodatkować e-papiero- sy, a nie np. plastry z nikotyną – stwierdza Jacek Kapica.
Dodaje, że papierosy jako wyrób tytoniowy są opodatkowane akcyzą dlatego, że są używką i to bardzo szkodliwą. To, co jest szkodliwe w papierosach palonych, to substancje smoliste, a nie nikotyna.
– Jeżeli uznamy, że nikotyna jest szkodliwym narkotykiem, to trzeba by ją zdelegalizować we wszystkich postaciach – tłumaczy wiceminister.

Tradycyjny papieros

A może cała awantura o elektroniczną nikotynę sprowadza się do zagrożenia dla firm tytoniowych? Zaprzecza temu Krzysztof Kępiński z British American Tobacco Polska.
– Nie traktujemy e-papierosów jako konkurencji w stosunku do tradycyjnego papierosa. Największą reklamę w Polsce e-papierosom robią autorzy ustawy antynikotynowej, w której próbują zakazać ich produkcji i sprzedaży – ocenia Krzysztof Kępiński.Zmiany niewykluczone

Elektroniczne papierosy nie podlegają akcyzie, gdyż nie są wyrobem tytoniowym.
Jak wyjaśnia Marcin Zimny, doradca podatkowy w CMS Cameron McKenna, w elektronicznych papierosach wykorzystywana jest płynna nikotyna, a nie tytoń. Brak opodatkowania akcyzą powoduje, że palenie elektronicznych papierosów może być bardziej opłacalne niż produkowanych z tytoniu. Potwierdza to coraz większa ich sprzedaż.
– Jeżeli elektroniczne papierosy, jako alternatywa dla papierosów z tytoniu, będą coraz popularniejsze, tracić będzie budżet państwa oraz firmy tytoniowe. W związku z tym w przyszłości mogą zostać podjęte działania zmierzające do opodatkowania tego rodzaju produktów akcyzą. Nie będzie to łatwe, gdyż będzie podnoszony kontrargument, że czysta nikotyna jest wykorzystywana też w walce z nałogiem palenia – argumentuje Marcin Zimny.
Z kolei Rafał Kowalik, prawnik z Kancelarii Parulski & Wspólnicy, zwraca uwagę, że w związku z brakiem możliwości obłożenia akcyzą e-papierosów państwa UE różnie regulują tę kwestię. Austria traktuje je jako urządzenia medyczne i poddaje szczegółowym regulacjom. Inaczej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie nie są poddane specjalnemu reżimowi, lub w Holandii, gdzie jest zakazana tylko ich reklama.
– Przy istotnym rozpowszechnieniu się e-papierosów skutki może odczuć budżet poprzez mniejsze wpływy z akcyzy. Potencjalnie również branża tytoniowa, na skutek zmniejszenia sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ustawodawca może więc opodatkować ten produkt specjalnym podatkiem lub uregulować w sposób szczególny jego obrót – podpowiada Rafał Kowalik.
Ważne
E-papieros działa na zasadzie dostarczania nikotyny metodą inhalacjii. Ustnik zawiera wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem, zawierającym m.in. nikotynę