Rząd chce wprowadzić zakaz stosowania e-papierosów. My sprawdziliśmy, jak jest opodatkowany ten towar. Jacek Kapica, wiceminister finansów, stwierdza, że e-papierosy nie są objęte akcyzą, bo nie są wyrobem tytoniowym.

– Resort finansów nie ma w planach opodatkowania akcyzą e-papierosów. Dlaczego mamy opodatkować e-papiero- sy, a nie np. plastry z nikotyną – stwierdza Jacek Kapica.

Dodaje, że papierosy jako wyrób tytoniowy są opodatkowane akcyzą dlatego, że są używką i to bardzo szkodliwą. To, co jest szkodliwe w papierosach palonych, to substancje smoliste, a nie nikotyna.

– Jeżeli uznamy, że nikotyna jest szkodliwym narkotykiem, to trzeba by ją zdelegalizować we wszystkich postaciach – tłumaczy wiceminister.

Tradycyjny papieros

A może cała awantura o elektroniczną nikotynę sprowadza się do zagrożenia dla firm tytoniowych? Zaprzecza temu Krzysztof Kępiński z British American Tobacco Polska.

– Nie traktujemy e-papierosów jako konkurencji w stosunku do tradycyjnego papierosa. Największą reklamę w Polsce e-papierosom robią autorzy ustawy antynikotynowej, w której próbują zakazać ich produkcji i sprzedaży – ocenia Krzysztof Kępiński.