Studenci i absolwenci, którzy zamierzają w przyszłości wykonywać zawód doradcy podatkowego, potrzebują przede wszystkim wiedzy na temat podatków. Zdobywają ją m.in. na studiach, ale dobrym sposobem jest również praktyka w firmie doradztwa podatkowego. Studenci z Wrocławia mogą odbyć taką praktykę w kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska Kancelaria Prawna, osoby z Katowic i Śląska w KSK Doradcy, a ci, którzy studiują w Warszawie, w kancelarii Chadbourne & Parke.

Dla studentów IV i V roku

Praktyki w omawianych firmach skierowane są przede wszystkim do studentów IV i V roku albo kierunków prawa, albo kierunków o profilu ekonomicznym.

Kancelaria BSO Prawo & Podatki oferuje bezpłatne praktyki w dziale doradztwa podatkowego studentom IV i V roku prawa i kierunków ekonomicznych. Po praktyce firma może zaoferować stałą pracę na stanowisku referenta do spraw podatkowych. Studenci powinni posiadać wiedzę o postępowaniu administracyjnym i podatkowych, a także o podatkach, w szczególności CIT i VAT. Powinni także obsługiwać takie programy jak Word i Excell.

Do firmy KSK Doradcy powinni zgłaszać się studenci, którzy interesują się prawem podatkowym oraz wiążą swoją przyszłość z doradztwem podatkowym.

Kancelaria Chadbourne & Parke oferuje natomiast płatne praktyki, zarówno w lecie, jak i w ciągu roku. Praktyki letnie kierowane są przede wszystkim do studentów IV roku prawa. Niektórzy z nich mają szansę pozostania na rocznej płatnej praktyce na V roku studiów.

Konieczna rekrutacja

Liczba miejsc na praktyki jest niestety ograniczona. Aby więc dostać się na staż, trzeba pomyślnie przejść proces rekrutacyjny. We wszystkich trzech omawianych firmach należy przesłać albo aplikację, albo cv mailem lub pocztą.

W BSO Prawo & Podatki studenci zaproszeni na rekrutację muszą przejść jeszcze części: merytoryczną i językową. Badana jest wiedza podatkowa oraz znajomość języka, student wtedy dostaje dwa krótkie teksty do przetłumaczenia.

W KSK Doradcy natomiast po analizie aplikacji przesłanej przez studenta wybrane osoby zapraszane są na rozmowę kwalifikacyjną. Po niej zapada decyzja.

Kancelaria Chadbourne & Parke poszukuje praktykantów zarówno na wakacje, jak i w trakcie roku. Aby dostać się na praktyki letnie, trzeba przesłać aplikację do końca kwietnia, ponieważ w maju przeprowadzana jest rekrutacja. Po selekcji ofert wybrane osoby zapraszane są na rozmowy kwalifikacyjne z pracownikami kancelarii. Rekrutacja w trakcie roku dostosowana jest natomiast do potrzeb i możliwości zapewnienia odpowiednich warunków pracy praktykantom.

Co w zamian

Osoby, które przejdą proces rekrutacji, będą miały możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy doradcy podatkowego oraz strukturą firmy.

W KSK Doradcy praktykant jest asystentem doradcy podatkowego, a zatem ma możliwość przyjrzenia się z bliska: jak się sporządza opinie, jak zbiera materiał do jej wydania, w jaki sposób należy rozmawiać z klientem, jak wyglądają kontakty z organami podatkowymi, jak się przygotować do reprezentowania klienta w sądzie.

W BSO Prawo & Podatki praktykant będzie współtworzył opinie podatkowe, analizował orzecznictwo podatkowe, ale także tłumaczył pisma podatkowe oraz prowadził pod kierunkiem doradcy podatkowego księgi podatkowe.

W kancelarii Chadbourne & Parke w czasie praktyk studenci mogą zapoznać się ze specyfiką pracy prawników, biorąc merytoryczny udział w projektach w zakresie prawa spółek, fuzji i przejęć, nieruchomości, podatków, energetyki czy ochrony środowiska. A zatem spektrum wiedzy i doświadczenia wykracza poza prawo podatkowe. Studenci, którzy nie zdecydowali jeszcze, czy zawód doradcy podatkowego jest tym wymarzonym, będą mogli więc przekonać się, co im w praktyce najbardziej odpowiada, jedna z gałęzi prawa czy podatki.

Ponadto dla praktykantów wakacyjnych organizowane są szkolenia, zarówno przez prawników biura warszawskiego, jak i wideo-konferencje prowadzone we współpracy z prawnikami i praktykantami w biurze w Nowym Jorku.

Studenci, którzy wybierają się na praktykę, powinni pamiętać, że wybór firm może zapoczątkować ich karierę specjalisty do spraw podatków.

GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ NA PRAKTYKI

BSO Prawo & Podatki - aplikacje należy składać listownie na adres: BSO Prawo & Podatki, Bramorski Szermach Okorowska Kancelaria Prawna, ul. Kiełbaśnicza 32, 50-109 Wrocław (od 1 stycznia 2008 r. - Rzeźnicza 32-33, 50-130 Wrocław) lub na adres e-mail: jakub.szymczak@bramorski.pl.

KSK Doradcy - cv wraz z listem motywacyjnym należy przesłać na adres e-mail: aoles@kskdoradcy.pl

Chadbourne & Parke - cv oraz list motywacyjny w języku angielskim należy przesłać na adres: warsaw@chadbourne.com lub pocztą na adres: Chadbourne & Parke, ul. E. Plater 53, 00-113 Warszawa

ILE OSÓB FIRMY MOGĄ PRZYJĄĆ NA PRAKTYKĘ

BSO PRAWO & PODATKI - 2 do 5

KSK DORADCY- 1

CHADBOURNE & PARKE - 8 do10

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl