Minister finansów wystąpi do podległych mu służb, by te zbadały ponownie decyzje o wypłaceniu zwrotu VAT kościelnemu wydawnictwu Stella Maris oraz zbadały możliwości prawne odzyskania nienależnie wypłaconych odsetek od tego podatku - poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowa MF Magdalena Kobos.

Chodzi o około 14 mln zł, które w marcu 2007 roku gdański urząd kontroli skarbowej wypłacił Stella Maris jako zwrot podatku VAT i odsetki (sam podatek wyniósł ponad 7 mln zł, odsetki - prawie 7 mln zł) za transakcje przeprowadzone przez tę kościelną firmę między 1999 a 2002 rokiem. W rzeczywistości transakcje te były wyprowadzaniem za pośrednictwem Stelli, pod pozorem fikcyjnych usług konsultingowych, pieniędzy z prywatnych spółek.

O sprawie z VAT napisała w marcu br. "Gazeta Wyborcza". Zdaniem "Gazety", która wróciła do sprawy w czwartek, decyzje, które pomogły w bezprawnym zwrocie wydawnictwu podatku VAT i odsetek, podpisywali wiceminister Paweł Banaś z PiS i jego pełnomocnik. Po publikacji "Gazety", w marcu br. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przeprowadzeniu wewnętrznego postępowania wyjaśniającego.

Jak poinformowała w czwartek PAP Magdalena Kobos, postępowanie zakończyło się. "Przeprowadzający je między departamentowy zespół skierował do ministra finansów trzy wnioski" - powiedziała Kobos.

"Kolejny wniosek po postępowaniu wyjaśniającym dotyczy skierowania zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienie przestępstwa"

Jak dodała, zespół wystąpił z wnioskom, by sprawę decyzji dotyczącej zwrotu podatku VAT przeanalizował ponownie departament kontroli skarbowej resortu. Ma on zbadać zasadność oraz okoliczności towarzyszące podjęciu tej decyzji (pierwotnie gdańscy urzędnicy odmówili wydawnictwu, dopiero po jakimś czasie decyzja została zmieniona na pozytywną dla Stelli Maris).

"Kolejny wniosek po postępowaniu wyjaśniającym dotyczy skierowania zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienie przestępstwa" - powiedziała Kobos, dodając, że chodzi o przestępstwo z artykułu 231 kodeksu karnego, czyli działanie na szkodę interesu publicznego.

Trzeci wniosek sporządzony przez zespół kontrolny dotyczy wystąpienia przez ministra finansów do dyrektora gdańskiej Izby Skarbowej. "Chodzi o zbadanie prawnych możliwości zmierzających do odzyskania nienależnie wypłaconych odsetek od podatku VAT" - powiedziała PAP Kobos.

Przed gdańskim sądem od września 2008 r. toczy się proces głównych oskarżonych ws. afery w Stella Maris

Jak zaznaczyła rzecznik wnioski do prokuratury oraz do dyrektora gdańskiej Izby Skarbowej powinny zostać wysłane "w najbliższym czasie".

Przed gdańskim sądem od września 2008 r. toczy się proces głównych oskarżonych ws. afery w Stella Maris. Są to: 61-letni b. kapelan abp. Tadeusza Gocłowskiego i jego pełnomocnik w Stella Maris, ks. Z.B. (sąd pozwolił jedynie na podawanie inicjałów oskarżonych - PAP) oraz 46-letni b. dyrektor wydawnictwa, syn znanego trójmiejskiego adwokata T.W. Na ławie oskarżonych zasiada też m.in. współwłaściciel dwóch firm konsultingowych z Gdyni J.B., który w latach PRL był pracownikiem cenzury. Wszyscy odpowiadają przed sądem za współudział w przywłaszczeniu mienia ponad 20 spółek handlowych na kwotę ponad 67 mln zł, pranie pieniędzy oraz uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa w wysokości kilkunastu milionów złotych. Grozi im do 10 lat więzienia.

Według prokuratury afera Stella Maris polegała na tym, że firmy konsultingowe J.B. i jego oskarżonego wspólnika K.K. zawierały z różnymi spółkami kontrakty na doradztwo, których wykonanie powierzali z kolei kościelnemu wydawnictwu. W rzeczywistości usługi te były całkowicie fikcyjne i zlecenia nigdy nie zostały wykonane.