Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.

Obniżenie składki rentowej płaconej z wynagrodzenia brutto pracownika zostało wpisane do ustawy o systemie opieki społecznej i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Od tego dnia składka rentowa opłacana przez pracownika za pośrednictwem pracodawcy wyniesie 1,5 proc. i obniży się z obecnych 3,5 proc. Ewentualne zablokowanie obniżenia składki rentowej musiałoby się wiązać z nowelizacją ustawy.
Również pracodawcy opłacający składkę rentową za siebie skorzystają z niższej sto-py, która spadnie z 6,5 do 4,5 proc.
Pracownicy w wyniku zmniejszenia składki rentowej otrzymają większe wynagrodzenie netto. Paradoksalnie jednak będą musieli zapłacić wyższą składkę zdrowotną i podatek. Wynika to z tego, że zmniejszenie składki rentowej powoduje zwiększenie podstawy opodatkowania PIT oraz naliczania składki zdrowotnej.
Pracownicy już raz odczuli w tym roku wzrost pensji netto, kiedy to od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez nich została obniżona z 6,5 do 3,5 proc.
Należy przypomnieć, że składka zdrowotna wynosi 9 proc., a podstawą jej obliczenia jest przychód pracownika brutto po pomniejszeniu składek emerytalno-rentowych (emerytalnej, rentowej, chorobowej). Przy czym w wysokości 7,75 proc. zostaje ona odliczana bezpośrednio od podatku (zaliczki na podatek), a pozostałą część, czyli 1,25 proc., pracownik już musi sfinansować z własnej kieszeni.
BOGDAN ŚWIĄDER