• PODATEK NA RAZIE POZOSTANIE. Wiele wskazuje na to, że na razie nie dojdzie do zniesienia 19-proc. podatku od oszczędności i zysków kapitałowych. Jak podało wczoraj RMF FM, według posła Zbigniewa Chlebowskiego, likwidacja tego podatku ze względu na rzeczywistość budżetową realna jest nie wcześniej niż w 2009 roku. Wcześniej politycy przyszłej koalicji PO-PSL nie wykluczali zniesienia podatku w 2008 roku. Pisaliśmy na ten temat w GP nr 215/2007.
  • ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH ZGŁOSZEŃ CELNYCH. Opublikowane zostały zmiany w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz.U. nr 210, poz. 1529). Nowe przepisy dotyczą zgłoszeń rejestrowanych za pomocą systemu informatycznego.
  • SZKOLENIE DLA PODATNIKÓW. Urząd Skarbowy Warszawa Wawer zaprasza podatników na szkolenie z zakresu prawa podatkowego. Spotkanie odbędzie się dziś o godz. 10.00 i będzie poświęcone transakcjom wewnątrzwspólnotowym (ze szczególnym omówieniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).

Więcej www.is.waw.pl

  • EUROPEJSKIE WYRÓŻNIENIE DLA URZĘDU W GOSTYNIU. Urząd Skarbowy w Gostyniu został wyróżniony w konkursie o Europejską Nagrodę Sektora Publicznego za projekt dotyczący usprawnienia systemu składania zeznań podatkowych. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych dziewięć urzędów skarbowych, w tym trzy z Wielkopolski. Ogółem projekty nadesłało 14 organów administracyjnych z Polski (urzędy skarbowe, urzędy miejskie i inne).
  • PODPISANIE UMOWY PODATKOWEJ. Władze Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej podpisały umowę podatkową. Stanowi ona pierwsze kompleksowe uregulowanie zagadnień dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy tymi dwoma państwami. W Wielkiej Brytanii postanowienia umowy zaczną obowiązywać od 1 kwietnia dla CIT i od 6 kwietnia dla PIT i dla podatku od zysków kapitałowych w roku kalendarzowym, w którym zakończono procedurę ratyfikacji. W Arabii Saudyjskiej natomiast postanowienia umowy zaczną obowiązywać od 1 stycznia w roku kalendarzowym, w którym zakończono procedurę ratyfikacji.

Więcej www.taxnews.pl

PODATEK OD TRANSAKCJI FINANSOWYCH. W Wenezueli obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od transakcji finansowych. Dotyczą one transakcji dokonywanych przez podmioty niemające osobowości prawnej. Przedsiębiorstwa i inne podmioty gospodarcze, które nie mają osobowości prawnej, podlegają 1,5-proc. podatkowi z tytułu dokonywanych transakcji finansowych.

Więcej www.taxnews.pl