We wcześniejszej wersji projektu Ministerstwo Finansów proponowało, aby termin ten upłynął z końcem 2012 roku. Jednak po uwzględnieniu wniosku resortu sportu zgodziło się wydłużyć ten termin. Opłaty mają zasilić środki przeznaczone na budowę Narodowego Centrum Sportu. Drugi etap budowy kompleksu jest przewidziany do końca 2015 r.

"Minister Finansów uwzględnił wniosek ministra sportu, który zwrócił się o przedłużenie dopłat do końca 2015 r." - poinformował PAP rzecznik prasowy Służby Celnej Witold Lisicki.

MF proponuje wprowadzenie dopłat do większości gier hazardowych

MF proponuje wprowadzenie dopłat do większości gier hazardowych. Obecnie obejmują one m.in. gry liczbowe (czyli np. Duży Lotek, Multi Lotek) czy loterie liczbowe. Cena kuponu zawiera 25-proc. dopłatę. Zasila ona konta Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Funduszu Promocji Kultury. Fundusze otrzymują odpowiednio 80 i 20 proc. kwot pochodzących z dopłat.

Jeżeli proponowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja zostanie uchwalona, 25-proc. dopłata obejmie także opłaty za połączenia telefoniczne lub SMS-y wysłane w loteriach audioteksowych (uczestniczy się w nich poprzez płatne połączenia telefoniczne). Natomiast 10-proc. dopłata będzie dotyczyć pozostałych form hazardu, w tym zakładów wzajemnych, gier w karty, kości czy na automatach.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu finansów, jednym z celów planowanej nowelizacji było pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę obiektów w ramach przygotowań do Euro 2012. Dlatego nowe dopłaty miały obowiązywać tylko do końca 2012 r.

Projekt wprowadza też 5-proc. podatek od hazardu związanego ze sportowym współzawodnictwem zwierząt

Projekt wprowadza też 5-proc. podatek od hazardu związanego ze sportowym współzawodnictwem zwierząt. Podatek od współzawodnictwa koni ma jednak pozostać na poziomie 2 proc.

MF proponuje także zmianę zasad naliczania opłat za wydanie zezwolenia na prowadzenie gier i zakładów wzajemnych. Ich wysokość nie będzie określona kwotowo. Zależeć ma m.in. od przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.

Ministerstwo Finansów chce, by nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2009 r., ale przepisy dotyczące zakładów wzajemnych, dopłat do gier na automatach i na automatach o niskich wygranych - 1 marca 2009 r. Resort chce dać operatorom więcej czasu na przystosowanie urządzeń i programów do wymogów ustawy.

Operatorzy urządzeń rozrywkowych uważają, że termin ten jest i tak za krótki, a wprowadzenie zmiany w życie - nierealne z punktu widzenia technicznego. Ostrzegają, że nowelizacja może nie przynieść dodatkowych pieniędzy na Euro 2012, gdyż spowoduje spadek zainteresowania grami. W efekcie spadłaby też rentowność gier.