NOWOŚĆ

Władze francuskie chcą wprowadzenia w Unii Europejskiej wspólnego systemu ścigania przestępców podatkowych. Realizacja tych planów może nastąpić już w lipcu 2008 r., kiedy to Francja przejmie przewodnictwo w UE.

W tym celu zaproponowano utworzenie Eurofisc, który miałby być biurem zbliżonym w swojej strukturze do Europolu - policji europejskiej dysponującej danymi z całej Wspólnoty. Nowa instytucja miałaby zajmować się tylko podatkami, przede wszystkim VAT, gdyż w tym zakresie występuje najwięcej nadużyć. Przykładem mogą być chociażby oszustwa karuzelowe. Od początku lat 90. narasta zjawisko nadużywania luk w europejskim prawie finansowym. Przedsiębiorstwa wykorzystują istniejącą sytuacje, aby w przypadku przemieszczania się z państwa do państwa, nigdzie w Unii nie płacić VAT. Straty wynikające z tego procederu ocenia się na kilkadziesiąt miliardów euro. Takie oszustwa mnożą się dzięki istnieniu internetu i rynku sprzedaży w sieci.

Francja zaostrzyła już swoje przepisy w tym zakresie. Podniosła kary za wprowadzanie w błąd fiskusa przy użyciu zasłony dotyczącej lokalizacji kwatery głównej przedsiębiorstwa.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl