Zamierzam sprzedać samochód, który wykorzystywałem na potrzeby działalności gospodarczej. Samochód nie był amortyzowany. Czy w przypadku takiej sprzedaży muszę zapłacić VAT i wystawić fakturę w imieniu firmy?

Nie
Jeżeli samochód został nabyty na cele prywatne , nie ma obowiązku wystawienia faktury sprzedaży w imieniu firmy i zapłaty VAT.
IWONA WOŹNIAK
ekspert podatkowy, FPA Group
Sprzedaż samochodów używanych do celów związanych z działalnością gospodarczą może być opodatkowana 22-proc. stawką VAT, ale w niektórych przypadkach może też korzystać ze zwolnienia z VAT. Zwolniona jest dostawa samochodów osobowych, przy nabyciu których podatnikom przysługiwało częściowe prawo do odliczenia VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli samochody te są towarami używanymi. Aby jednak towar (niebędący nieruchomością) uznać za używany, okres jego używania przez podatnika dokonującego dostawy musi wynosić co najmniej pół roku. Podatnik nabywając samochód prywatny jako osoba fizyczna nie ma prawa do odliczenia VAT przy jego nabyciu. Jeżeli po pewnym czasie zdecyduje się wykorzystywać go do celów związanych z działalnością gospodarczą, koszty z tym związane są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Takiego samochodu nie wprowadza się do ewidencji środków trwałych i nie amortyzuje, ponieważ nie jest on własnością firmy. Ponieważ wykorzystywany samochód nie był amortyzowany, należy założyć, że nie został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Jedną z okoliczności powstania przychodu z działalności gospodarczej jest odpłatne zbycie wykorzystywanych na potrzeby związane z tą działalnością składników majątku będących środkami trwałymi, które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych. Jednak w sytuacji czytelnika odpłatne zbycie samochodu pozostawać będzie bez wpływu na wielkość osiąganych przychodów z tej działalności, ponieważ samochód, który podatnik zamierza sprzedać, nie został zaliczony do środków trwałych. Został on nabyty na cele prywatne i przychód z jego sprzedaży nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Nie ma również obowiązku zarówno wystawienia faktury sprzedaży w imieniu firmy jak i zapłaty VAT, ponieważ nie było prawa do jego odliczenia przy nabyciu.
Kwota uzyskana ze sprzedaży tego samochodu może jedynie powodować powstanie przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy. Przychód z tego tytułu powstanie, jeśli do sprzedaży samochodu dojdzie przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie. W takiej sytuacji opodatkowaniu podlega dochód (art. 24 ust. 6 ustawy o pdof). Natomiast jeżeli samochód został zakupiony na firmę i zaliczony w całości bezpośrednio w koszty w miesiącu przekazania go do użytkowania, istnieje obowiązek wystawienia faktury sprzedaży w imieniu firmy, a stawka VAT uzależniona jest od spełnienia powyżej wymienionych dwóch warunków łącznie.
Należy również pamiętać, iż w przypadku, gdy podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu, istnieje obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku w przypadku zmiany przeznaczenia towaru zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, czym jest sprzedaż samochodu jako towaru zwolnionego z VAT. Wynika to z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.
Dla towarów niestanowiących środków trwałych korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z nabyciem towaru (art. 91 ust. 1 ustawy o VAT). Zatem skoro samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, z uwagi na przewidywany okres używania, przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT mógłby mieć zastosowanie, ale tylko wówczas, gdyby jego sprzedaż nastąpiła w okresie korekty.
(ŁZ)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 91 ust. 1 i 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
■ Par. 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.).