Teściowie muszą zapłacić podatek od służebności

autor: Magdalena Majkowska24.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 24.07.2008, 10:22

Zwolnienie z podatku od darowizn nie obejmuje nabycia majątku od zięcia, synowej lub teściów. Służebność domu, który rodzice darowali dziecku i jego małżonkowi, jest opodatkowana. Podatku nie będzie, gdy mieszkanie otrzyma dziecko z wyłączeniem współmałżonka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • honia(2013-02-20 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli teście dokonają darowiznę na mojego męża to po jakim czasie mąż może dopisać mnie do aktu własności domu

    Odpowiedz
  • AnnaP(2010-07-13 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wraz z mężem jesteśmy właścicielami 60m mieszkania. Chciałabym darować swoją część mieszkania mężowi (w formie aktu notarialnego z jednoczesnym ustanowieniem nieodpłatnej służebności mieszkania na moją rzecz jako darczyńcy). Czy to możliwe?

    Odpowiedz
  • Tusk Donald sknerus(2009-07-08 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet gówienko jest opodatkowane. Jeśli patrząc od strony podatkowej to kupując produkty żywnościowe płacimy podatek kiedy go wydalamy również płacimy podatek. Niech się wiec zastanowią na wiejskiej jak przerzucić podatek na muchy które się pasą po odchodach jeśli VAT przerzucany jest z producenta na konsumenta

    Odpowiedz
  • kos(2008-10-25 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Paranoja! Chorzy Ludzie - Chore Państwo.

    Odpowiedz
  • juz(2008-09-25 05:21) Zgłoś naruszenie 00

    może trzeba adaptować synową?

    Odpowiedz
  • rozczarowana(2008-07-29 23:05) Zgłoś naruszenie 00

    My również uważamy sie za rodzinę okradaną przez Państwo. "Mafia" ustanawia prawo pod własne interesy i wyłudzanie pieniedzy. Nasze wynagrodzenie jest kilka krotnie opodatkowane. Wszyscy po kolei chcą nas okraść ze sprzedaży 30-letniego domu i działek, które posiadamy przez 30 lat. Najwpierw Gmina nie wie ile maksymalnie mogłaby wziąc za wzrost wartości nieruchomości i przetrzymuje decyzje ponad ustawowy termin a potem podłączy się do wyliczanek Urząd Skarbowy. Tylko, że wszystko co ja za to kupie ( czy dom, czy działkę w lepszym miejscu) zdrożało również kilka krotnie. I Z CZEGO TU SIE CIESZYć ???

    Odpowiedz
  • e!!(2008-07-29 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    pomyślcie co jeszcze można w Polsce opodatkować ?
    Może stworzymy listę i niech nasi ustawodawcy się na tym oprą stanowiąc
    nowe przepisy !!!

    Odpowiedz
  • lexpistols(2008-07-26 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    autor artykułu chyba nie dostrzega różnicy między służebnością mieszkania o dożywociem, otóż nieodpłatna służebność mieszkana nie podlega c.c.c., inaczej niż dożywocie, a zatem rodzice nie będą musieli zapłacić od niej podatku.

    Odpowiedz
  • sepuk'u(2008-07-25 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Wspólnota majątkowa czyni, że chcąc nie chcąc majatek uzyskany wspólnie po ślubie jest majątkiem wspólnym. Nic nie ma do tego nazwisko w akcie notarialnym czy papierach darowizn. Dziwię się, dlaczego ustawodawca (bo tak się podobnoż nazywa tych 460 słabo douczonych dziwaków pasozytujących na naszych pieniądzach) nie opodatkowuje tego od razu. Wtedy, aby dokonać darowizny, wpierw nalezy zabić współmałżonka, czy wystarczy tylko się rozwieść? Pod Trybunał Stanu te pasożtnicze narośla na ledwo ledwo jeszcze zdrowym organiźmie.

    Odpowiedz
  • shaq-u(2008-07-24 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    system podatkowy w Polsce można porównać do działalności mafii. Haracze, wymuszenia i rozboje to dla ZUS i Urzędów skarbowych codzienność. Kiedy wreszcie ludzie zauważom, że podatek powinien być 1 od osoby pracującej. Najlepiej ryczałt ok 200-300zł miesięcznie. Na NIEZBĘDNE funkcje jakie ma spełniać Państwo to całkowicie wystarczy. Bo 300zł*40000000obywateli=12000000000zł. To powinno spokojnie wystarczyć na Państwo które nie będzie przeszkadzało i wtrącało się w interesy obywateli!
    Czy Ja nie mogę decydować o MOIM domu? O moich uczciwie ZAROBIONYCH i OPODATKOWANYCH JUŻ (PIT, cło, akcyza) dochodach. Dlaczego ten sam pieniądz w Polsce jest opodatkowanych wielokrotnie? Przecież każdego miesiąca odbierany mi jest podatek dochodowy, w sklepie płacę VAT, jeszcze inne podatki akcyza, cło... Czy to jest uczciwy system?

    Odpowiedz
  • PS(2008-07-24 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Można domniemywać że państwo uważa że kto ma majątek to za kradzione.
    A sami grabią i to bezkarnie.

    Odpowiedz
  • zdumiona(2008-07-24 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Niezłe złodziejstwo te podatki. Gorzej niż rabunek na drodze. Państwo ani się nie przyczyniło do powstania domu, wręcz ograbiało na każdym kroku ludzi i jeszcze kiedy chcą oni rozdysponować własnym mieniem, to muszą płacić ponad 10 000.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-07-24 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Należy zmienić koniecznie ordynację wyborczą. Obecnie mamy za dużo bezmuzgowców pomimo, że często utytułowanych.
    Należy ograniczyć dostęp do parlamentu dla ludzi o niskim poziomie wiedzy i doświadczenia w biznesie. Sami nauczyciele i pielęgniarki nie wystarczą.

    Odpowiedz
  • Paranoik(2008-07-24 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    chore przepisy-chorzy ludzie ,którzy je ustanawiali to może tych chorych ludzi należy zacząć leczyć?najlepszym lekarstwem byłoby odsunięcie od zajmowanych stołków.PARANOJA.

    Odpowiedz
  • JO(2008-07-24 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    GORZEJ GDY PÓZNIEJ BĘDĄ CHCIELI SIĘ ROZWIEŹĆ, ZONA ALBO MĄŻ PUŚCI Z TORBAMI 2 KTÓRY POZOSTANIE BEZ DACHU NAD GŁOWĄ?

    Odpowiedz
  • Plik(2008-07-24 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ale jak żona mocno kocha męża, to chyba może mu darować bez podatku od spadków i darowizn połowę nabytego majątku? I chyba problem znika. A może jedak jest inaczej?

    Odpowiedz
  • znikam(2008-07-24 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Znik: a kto Ci powiedział ze przepisy sa zdrowe? :)

    Odpowiedz
  • znik(2008-07-24 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy jak zwykle durne, tak samo jak nasi ustawodawcy. A co w sytuacji gdy np. syn nie żyje ale żyje wnuk? trzeba robić darowniznę bezpośrednio na wnuka z pominięciem synowej. chore to jest.

    Odpowiedz