• Sprzedaż luksusowych samochodów typu pick-up gwałtownie rośnie od początku roku
  • Zdaniem ekspertów ta tendencja wynika z tego, że przy kupnie takich pojazdów można zaoszczędzić na podatkach
  • Choć oszczędności dotyczą podatku dochodowego i VAT dla aut firmowych, powszechne jest ich prywatne wykorzystanie

Polacy coraz częściej i coraz chętniej kupują pick-upy. Zdaniem ekspertów powodem są korzyści podatkowe, jakie można przy kupnie takich aut osiągnąć.

Pierwszą z korzyści jest możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji, o czym pisaliśmy już w GP z 6 lipca 2007 r. Jeśli przychód podatnika nie przekracza 3,18 mln zł rocznie, może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą wartość kupionego samochodu w roku jego zakupu. W ten sposób można zaliczyć do kosztów samochód o wartości do 50 tys. euro, czyli w 2007 roku 199 tys. zł. To świetny sposób na to, by zapłacić niższy podatek, zyskując jednocześnie nowy samochód. Wystarczy postarać się, aby samochód miał cechy auta ciężarowego. Kryteria takie spełniają właśnie popularne luksusowe pick-upy.

Druga korzyść to możliwość odliczania całego VAT przy kupnie czy leasingu pick-upów. Zatem podatnik, kupując pick- -upa, upiecze dwie pieczenie przy jednym ogniu. Zaoszczędzi zarówno na podatku dochodowym, jak i VAT.

- Widoczny wzrost zainteresowania samochodami typu pick-up wynika z możliwości odliczenia pełnej kwoty VAT przy nabyciu czy leasingu takich samochodów - podkreślił Andrzej Pośniak, prawnik z Kancelarii CMS Cameron McKenna.

Dodaje, że przepisy ustawy o VAT są łaskawe dla pick-upów, bo prawo do odliczenia VAT obejmuje większość ich typów, tj. zarówno tych wyposażonych w jeden (lub więcej) rząd siedzeń i przegrodę dla części ładunkowej, tych wyposażonych w otwartą część ładunkową, jak i posiadających odrębną konstrukcyjnie kabinę pasażerską i część ładunkową.

- Jeśli dodamy do tego fakt, że obecne pick-upy zapewniają komfort podróżowania podobny do oferowanego przez samochody osobowe, wzrostowa dynamika sprzedaży nowych aut tego typu nie wydaje się niczym dziwnym - argumentował Andrzej Pośniak.

Wystarczy zaświadczenie

Od zakupu i leasingu oraz od zużywanego paliwa do pick-upów można w pełni odliczyć VAT, gdyż są to pojazdy samochodowe, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

Tomasz Cichy, ekspert z departamentu prawa podatkowego Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, wskazał w rozmowie z nami, że pick-upy nie muszą już spełniać żadnych dodatkowych warunków wymienionych w ustawie o VAT.

- Nie ma potrzeby dokonywania pomiaru długości i porównania części służącej do przewozu ładunków z całkowitą długością pojazdu. Pełne odliczenie VAT nie zależy też od masy całkowitej pojazdu, liczby rzędów siedzeń ani od liczby osób, które można nim przewozić. Zatem można je zastosować również do pick-upów z dwoma rzędami siedzeń, co z punktu widzenia kupującego może zwiększać atrakcyjność takich samochodów - tłumaczył Tomasz Cichy.

Jego zdaniem, odliczenie pełnego VAT umożliwia stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym dokonany na podstawie zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzającego, że część przeznaczona do przewozu ładunków jest otwarta.

- Kopię zaświadczenia składa się w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania - wyjaśnił nasz ekspert.

Auto firmowe...

Marek Wojda, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie, podkreślił w rozmowie z nami, że w przypadku m.in. nabycia, najmu, leasingu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton ustawa o VAT zezwala podatnikom na odliczenie 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł.

- Ograniczenia tego nie stosuje się m.in. do samochodów posiadających otwartą część do przewozu ładunków lub gdy nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jest konstrukcyjnie oddzielnym elementem pojazdu. Niewątpliwie brak ograniczenia w odliczaniu VAT jest jednym z powodów zwiększonej ostatnio liczby samochodów typu pick-up na polskich drogach. Należy jednak pamiętać, że bez względu na typ nadwozia w pierwszej kolejności powinien być spełniony podstawowy warunek odliczenia, tj. wykorzystywanie samochodu dla celów działalności opodatkowanej VAT - radził Marek Wojda.

... i osobowe

Prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od kupna lub leasingu pick-upów ustawodawca wprowadził nowelizacją ustawy o VAT w sierpniu 2005 r.

Według Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego z Kancelarii Prawnej GLN, możliwość skorzystania z pełnego odliczenia VAT przy zakupie pick-upów to również możliwość pełnego odliczenia VAT wynikającego z faktur zakupu paliwa. To główne zachęty dla przedsiębiorców nabywających te samochody.

- Zainteresowanie tymi samochodami należy również tłumaczyć faktem, że samochód typu pick-up może łączyć w sobie zalety samochodu osobowego, jak również dostawczego. Z uwagi na brak szczególnych uregulowań w zakresie parametrów przestrzeni pasażerskiej, nawet samochody typu pick-up oferowane z pięcioosobową kabiną umożliwiają odliczenie VAT bez ograniczeń - podkreśliła Ewa Opalińska.

Dodała, że dla celów skorzystania z odliczenia VAT należy oczywiście uzyskać zaświadczenie od okręgowej stacji kontroli, że dany samochód spełnia wymagania określone w przepisach ustawy o VAT, tj. posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

ZE STRONY BIZNESU

Według danych Samar - instytutu monitorującego sprzedaż samochodów, w Polsce do końca czerwca 2007 r. sprzedały się 2252 pick-upy. Dla porównania, w analogicznym okresie 2006 roku sprzedało się blisko trzy razy mniej pick-upów (778 sztuk). Po II kwartale niekwestionowanym liderem był Nissan, który sprzedał 982 samochody tego typu. Na drugiej pozycji uplasowała się Toyota (707 aut), na trzeciej Mitsubishi, z modelem L200 (451 aut).

WI

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl