Do ulg i odpisów podatkowych w Grecji upoważnieni są praktycznie tylko rezydenci podatkowi tego kraju. Nierezydenci mogą liczyć na takie zwolnienia, ale tylko pod warunkiem, że są oni mieszkańcami jednego z krajów Unii Europejskiej oraz że ich dochód przynajmniej w 90 proc. pochodzi ze źródeł zlokalizowanych w Grecji. Z jakich odliczeń mogą korzystać osoby pracujące w Grecji?
Joanna Narkiewicz-TarŁowska
starszy menedżer, doradca podatkowy, Pricewaterhouse- Coopers
W greckim prawie podatkowym wyróżniamy dwie kategorie odliczeń - odliczenia od dochodu do opodatkowania i odliczenia od kwoty podatku do zapłaty. Do odliczeń od dochodu do opodatkowania zaliczamy m.in.: składki na ubezpieczenie na życie i od śmierci oraz od kalectwa dla podatnika, małżonka oraz dzieci - kwota odliczenia nie może przekroczyć 1,1 tys. euro; obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne; kwoty pieniężne przekazane na rzecz państwa, samorządów, kościołów, klasztorów, uniwersytetów, sanatoriów, funduszu archeologicznego, instytucji pożytku publicznego, a także pełna wartość medycznego sprzętu przekazanego na rzecz państwa lub sanatoriów; zwolnienie w kwocie 1,9 tys. euro dla podatnika i osoby upośledzonej, która z nim mieszka (skala upośledzenia / inwalidztwa - ponad 67 proc.); podatek pobrany u źródła lub zapłacony z góry na następny rok; utrzymanie dzieci (odliczenie od dochodu do opodatkowania wynosi: dla jednego dziecka - 1 tys. euro, dla dwójki dzieci - 2 tys. euro, dla trójki dzieci - 10 tys. euro, a od czwartego dziecka kwota odliczenia wzrasta o kolejny 1 tys. euro). Natomiast do odliczeń od kwoty podatku do zapłaty zaliczamy: 15 proc. rocznego czynszu wynajmowanego mieszkania przez podatnika wraz z rodziną, ale nie więcej niż 1,1 tys. euro (osoby, które mają opłacany czynsz przez firmę, nie są uprawnione do tego odliczenia); 15 proc. rocznego czynszu za zakwaterowanie studiujących na terenie Grecji dzieci podatnika (nie więcej niż 1,1 tys. euro); 20 proc. rocznych wydatków poniesionych na naukę (w tym naukę języków obcych) dla podatnika lub jego dzieci (nie więcej niż 1,1 tys. euro); 20 proc. całkowitych rocznych kosztów na leczenie podatnika oraz jego rodziny (maksymalne odliczenie nie może przekroczyć 6 tys. euro); 15 proc. odsetek płaconych przez podatnika od kredytu mieszkaniowego udzielonego pod hipotekę przez banki lub inne instytucje kredytowe; 15 proc. odsetek płaconych przez podatnika od kredytu udzielonego przez banki lub inne instytucje kredytowe na renowację, konserwację i modernizację budynków lub pomieszczeń; zakupy trwałych dóbr konsumpcyjnych do kwoty 3 tys. euro.
Dochodem, który w ogóle nie podlega opodatkowaniu w Grecji, są tzw. wydatki biznesowe (np. koszty wynajmu auta w celu odbycia podróży służbowej, koszt zakwaterowania w hotelu podczas podróży służbowej, koszty związane z udziałem w konferencji lub warsztatach itp.).
Greckie przepisy przewidują sporą liczbę odliczeń od podatków. Jednak trend dotyczący zmian w ustawodawstwie podatkowym skierowany jest w stronę obniżenia stawek podatkowych kosztem zmniejszenia liczby ulg podatkowych.
(EM)
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama