Sposób przekazywania 1 proc. wymaga doprecyzowania

15.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 15.07.2008, 19:30

W rozliczeniu za 2007 rok urzędy skarbowe po raz pierwszy zajmowały się i nadal zajmują się przekazywaniem 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Mimo długiego okresu, jaki był na przygotowanie się do nowego mechanizmu, nie udało się uniknąć kłopotów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • 3(2008-07-15 07:32) Zgłoś naruszenie 00

  No to super rozumiem że jak przekazałam ten 1% z dopiskiem na konkretne dziecko to faktycznie to dziecko mogło złamanego grosza nie dostać bo fundacja mu nie przydzieliła a ze zbiorczego przelewu przecież nie było widać dla kogo

  Odpowiedz
 • qwas(2008-07-15 08:59) Zgłoś naruszenie 00

  Moim zdaniem podatnik powinien mieć możliwość przekazywania 1% dla wielu organizacji (taką opinię słyszałem od podatników płacących wysokie podatki)

  Odpowiedz
 • kropka(2008-07-15 19:03) Zgłoś naruszenie 00

  Jak ktoś chce wspomóc konkretne dziecko to niech da pieniądze na jego leczenie, a nie zwala brudną robotę na urzędników. W końcu to też ludzie.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2008-07-16 10:47) Zgłoś naruszenie 00

  Te wypowiedzi są chyba mocno pocięte, bo część z nich jest kompletnie bez sensu, jakby były wyrwane z kontekstu. Jeśli wypowiedzi skrócono, albo notowano wybiórczo, to chyba robił to ktoś niekompetentny, bo miejscami zapis debaty jest bez sensu !

  Odpowiedz
 • xxx(2008-07-16 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadzam się z komentarzem 4, miejscami bez sensu np. pytanie:
  Skąd podatnicy mają brać informacje o zmianie procedury
  jedna z odpowiedzi:
  Wszyscy ci, którzy mają z tym mechanizmem do czynienia.

  I także żadnego powiązania z poprzednią wypowiedzią.
  W całości więcej takich wpadek, a szkoda bo to chyba była ciekawa rozmowa. Gdzieś jest opublikowana w całości ? Może ktoś wie ?

  Odpowiedz
 • ABC(2008-12-09 21:58) Zgłoś naruszenie 00

  Tomasz Schimanek powiedział: "Pojawiły się sytuacje, dla mnie patologiczne, które świadczą o niezrozumieniu mechanizmu 1 proc. podatku zarówno przez obywateli, jak i przez organizacje. 1 proc. jest wykorzystywany jako ukryta forma płacenia za usługi. Znam organizacje, które mówiły, że jeśli przekażesz 1 proc., to my ci to odliczymy od opłaty za turnus twojego dziecka. To świadczy o niedojrzałości obustronnej: organizacji i obywatela. Zmiana sposobu przekazywania 1 proc. była znakomitą okazją, aby zwalczać tego typu sytuacje. Niestety, nie zrobiono tego.". Wypowiadając takie słowa Tomasz Schimanek wprowadza w błąd opinie publiczną gdyż całkowicie mija się z prawdą. Z kontekstu wynika raczej przykra prawda, że komuś jest bardzo nie w smak, że ktoś (czyli m. in. my rodzice dzieci niepełnosprawnych) "spił śmietankę" tym organizacjom, na rzecz których T.Schimanek lobbuje. A pomoc organizacji krytykowanych przez T.S. jest realna w postaci dofinansowania do np. turnusów rehabilitacyjnych.

  Odpowiedz
 • abc(2008-12-09 22:21) Zgłoś naruszenie 00

  Są organizacje pożytku publicznego prowadzące subkonta podopiecznym i wpłaty dokonywane przez darczyńców z tzw. 1% na rzecz tych podopiecznych są całkowicie przekazywane (tak tak Panie Schimanek - całkowicie bez pobierania przez te fundacje jakichkolwiek prowizji) przez te organizacje na rzecz np. ośrodków rehabilitacyjnych (przelewem na konto tych ośrodków na podstawie faktur za rehabilitację na intensywnych turnusach /zajęcia min. 8-godzin dziennie przez 2-tygodnie/ organizowanych przez specjalistyczne ośrodki przez cały rok kalendarzowy), które realnie pomagają dzieciom niepełnosprawnym organizując dla nich specjalistyczną rehabilitację, której nie potrafi zapewnić państwo polskie. A że odpłatność jest spora to wielu rodziców nie byłoby stać na rehabilitację dzieci - i m. in. dzięki organizacjom, które tak usilnie krytykuje Tomasz Schimanek (mam na myśli fundacje prowadzące subkonta), możliwa jest dla dzieci niepełnosprawnych rebabilitacja w tych ośrodkach rehabilitacyjnych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane