Opodatkowanie ryczałtem przychodów dorosłego dziecka z najmu nie wpływa na prawo do ulgi prorodzinnej. Dochód z najmu opodatkowany na zasadach ogólnych wyłączy ulgę, jeżeli przekroczy ustawowy limit. Te same konsekwencje wystąpią w odniesieniu do rozliczenia w sposób przewidziany dla samotnych rodziców.
ANALIZA
Wybór formy opodatkowania dochodów dorosłego, uczącego się dziecka z najmu prywatnego wpływa na możliwość skorzystania z rodzinnych preferencji podatkowych: ulgi prorodzinnej oraz rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
- Córka, studentka, ma 23 lata, w 2008 roku uzyskała przychód w kwocie 6 tys. zł z najmu mieszkania opodatkowanego ryczałtem. Czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko - pyta czytelniczka.
Podatniczka odliczy ulgę. Gdyby jednak w podobnej sytuacji najem był opodatkowany na zasadach ogólnych, matka straciłaby prawo do ulgi. Wszystko za sprawą zasad określania limitu dochodów pełnoletnich, uczących się dzieci (do ukończenia 25 lat), którego przekroczenie powoduje utratę prawa do preferencji.
Dochody z najmu są limitowane, ale wyłącznie wtedy, gdy podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jeżeli są rozliczane ryczałtem, ich wysokość nie podlega ograniczeniom i nie wpływa na prawo do ulgi.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.