Jacek Tarwid
doradca podatkowy, Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy
Tak
Podatnik, który nabył środek trwały sfinansowany dotacją, uprawniony jest do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych.
Po wejściu Polski do struktur Wspólnoty Europejskiej polscy przedsiębiorcy coraz częściej mają możliwość korzystania z różnego typu dofinansowania prowadzonej przez siebie działalności. Często dofinansowanie to polega na udzieleniu dotacji na zakup środka trwałego lub też na otrzymaniu zwrotu całości lub części wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na zakup środka trwałego.
Wskazać należy, że sfinansowanie w całości lub w części zakupu środka trwałego dotacją lub też otrzymanie zwrotu całości lub części wydatków poniesionych na zakup środka trwałego nie wpływa na prawo odliczenia VAT zawartego w cenie nabycia środka trwałego. Uzależnienie możliwości odliczenia VAT od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie dotyczy, zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, środków trwałych.
W związku z powyższym, podatnik, który nabył środek trwały sfinansowany dotacją, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych właściwych dla odliczenia VAT od zakupu wszystkich środków trwałych, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z jego charakteru (np. samochody osobowe) oraz związku zakupionego środka trwałego z rodzajem prowadzonej działalności - dającej lub nie dającej prawa do odliczenia VAT. W przypadku gdy środek trwały, którego zakup został sfinansowany dotacją, służy jednocześnie działalności dającej i niedającej prawa do odliczenia, odliczenie VAT odbywa się przy zastosowaniu tzw. proporcji.
Należy pamiętać, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Odliczony strukturą VAT od zakupionego środka trwałego podlega okresowym korektom, na takich samych zasadach i w takim samym okresie, jaki obowiązuje dla środków trwałych, których zakup podatnik sfinansował ze środków własnych.
(SVB)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).