Wystawiłam fakturę VAT RR rolnikowi ryczałtowemu. Zapłata za nią nastąpiła na konto rolnika, ale na przelewie nie było numeru faktury. Nie mogłam więc odliczyć on niej VAT. Czy mogę całość wystawionej faktury VAT RR (kwotę netto i VAT) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
GRZEGORZ SYMOTIUK
doradca podatkowy, BPP Tax
Tak
W sytuacji gdy podatnik nie posiada prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, może wartość faktury zaliczyć do kosztów.
Aby zryczałtowany zwrot podatku zwiększał u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, konieczne jest umieszczenie w tytule przelewu numeru i daty wystawienia faktury, za którą następuje zapłata. Wymóg taki określono w art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi przysługuje prawo do uznania za koszty zapłaconego podatku od towarów i usług, jeżeli nie posiadał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.
Przepis ten nie narzuca żadnych wymagań czy kryteriów (takich jak: działanie podatnika), od których zależałoby prawo do zaliczenia naliczonego VAT w koszty.
Można zatem przyjąć, że w każdej sytuacji, kiedy podatnik nie posiada prawa do odliczenia VAT, może go zaliczyć do kosztów. Przepis ten nie przewiduje żadnych wyjątków od ogólnej zasady, zatem żadna sytuacja nie została przez ustawodawcę wyłączona. Pewne wątpliwości może budzić jednak fakt, że to podatnik pomylił się i ze swojej winy stracił możliwość odliczenia zryczałtowanego podatku. Jak zostało wykazane, ustawodawca nie uzależnia możliwości zaliczenia VAT do kosztów od innych przesłanek, poza tą, że podatnik nie ma prawa do odliczenia zryczałtowanej kwoty podatku od towarów i usług.
Takie samo stanowisko przedstawiła izba skarbo- wa w Gdańsku w informacji z 22 grudnia 2004 r. (nr BI/005-0779/04).
W uzasadnieniu dyrektor izby stwierdził, że jeśli podatnik, który wystawił fakturę VAT RR, nie nabył prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, to ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość faktury VAT RR brutto, tj. w kwocie obejmującej zryczałtowany zwrot podatku.
(ŁZ)
Podstawa prawna
■ Art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
■ Art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
■ Art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama