Nowe warunki działania biegłych rewidentów powodują, że na rynku firm audytorskich coraz częściej dochodzi do konsolidacji. Szeroką falę fuzji zapowiedziały już KPMG i Ernst & Young. Przez ten proces przejdzie też BDO Numerica, która zapowiedziała zamiar połączenia z firmą Grant Thornton Polska, polskim reprezentantem sieci Grant Thornton International. Obie firmy obsługują w dużej mierze międzynarodowych klientów, w tym wiele spółek giełdowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Samo BDO nie wyklucza kolejnych fuzji i wyraża chęć dalszej rozbudowy grupy.
• Obecnie Ministerstwo Finansów kończy prace nad ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Czy zmiana tej ustawy była potrzebna?
- Potrzeba zmiany tej ustawy wynika bezpośrednio z nowej Dyrektywy Unii Europejskiej z 17 maja 2006 r. regulującej zasady funkcjonowania biegłych rewidentów i firm audytorskich.
• Czy nowa ustawa wprowadzi duże zmiany?
- Tak. Inicjatywa Unii Europejskiej, a w konsekwencji nowe polskie przepisy wprowadzą dość obszerne i radykalne zmiany w dotychczasowych zasadach funkcjonowania biegłych rewidentów.
• Jakie to będą zmiany?
- Do głównych obszarów nowej ustawy należą: harmonizacja zawodu biegłego rewidenta w krajach Unii Europejskiej, a konkretnie ujednolicenie warunków i wymogów kwalifikacyjnych stawianych biegłym rewidentom; rozpowszechnienie, a z czasem obligatoryjne zastosowanie przez rewidentów Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (ISA); wzmocnienie kryteriów niezależności biegłego rewidenta; powołanie niezależnej od biegłych rewidentów instytucji nadzoru publicznego mającej na celu kontrolę jakości usług oferowanych przez biegłych rewidentów; możliwość tworzenia wielodyscyplinarnych firm konsultingowych z zachowaniem dominacji biegłych rewidentów; liberalizacja struktur właścicielskich w firmach audytorskich oraz możliwość tworzenia w ramach UE międzynarodowych grup firm audytorskich.
• Nowa Dyrektywa ma na celu osiągnięcie wysokiego stopnia - choć nie pełnej - harmonizacji wymogów dotyczących badania sprawozdań finansowych. Czy to prawda?
- To prawda. Kwalifikacje do przeprowadzania badania uzyskane przez biegłych rewidentów na podstawie Dyrektywy w poszczególnych państwach członkowskich powinny być uznawane za równoważne.
• Co to będzie oznaczać w praktyce?
- Państwa członkowskie nie powinny mieć prawa żądania, by większość praw głosu w firmie audytorskiej należała do biegłych rewidentów zatwierdzonych w danym państwie lub by większość członków organu administracyjnego lub zarządzającego firmy audytorskiej była zatwierdzona w danym państwie.
Mówiąc w skrócie: Dyrektywa UE wymaga, aby firmy audytorskie mogły tworzyć jednostki o działające w skali międzynarodowej (w ramach wspólnoty), zatrudniające do wykonywania czynności rewizji finansowej biegłych rewidentów, doradców podatkowych, prawników itp.
• Jak na podstawie nowych przepisów będą mogli działać biegli rewidenci?
- Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE i projektem nowej ustawy biegli rewidenci mogą działać jako: biegły rewident prowadzący działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek; spółka cywilna, spółka jawna lub spółka partnerska, w której większość głosów posiadają biegli rewidenci lub więcej niż połowa wartości wkładów jest wniesiona przez biegłych rewidentów lub firmy audytorskie, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej. W spółkach, w których powołano zarząd, większość członków zarządu stanowią biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie UE, a jeżeli zarząd składa się z nie więcej niż dwóch osób, to jedną z nich jest biegły rewident; spółka komandytowa, w której komplementariuszami są wyłącznie biegli rewidenci, zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej; spółka kapitałowa, która spełnia następujące wymagania: a) większość członków zarządu, stanowią biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii, a jeżeli zarząd składa się z nie więcej niż dwóch osób, to jedną z nich jest biegły rewident; b) większość głosów na walnym zgromadzeniu posiadają biegli rewidenci lub firmy audytorskie zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej; c) większość w organach nadzorczych stanowią biegli rewidenci zatwierdzeni co najmniej w jednym państwie Unii Europejskiej.
• To wysokie wymagania. Czy nie wpłynie to na ceny usług audytorskich?
- Większe wymogi kwalifikacyjne stawiane biegłym rewidentom, ostrzejsze kryteria niezależności, a przede wszystkich wymóg wyższej jakości usług i wymóg stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej znacznie podrożą koszty działalności firm audytorskich wymuszając od biegłych rewidentów zastosowania nowoczesnych programów badania oraz stałych programów doskonalenia zawodowego. Te z kolei, aby mogły być racjonalne, wymagają szerszego zakresu działania; ekonomii skali. A to w branży audytorskiej, tak jak w każdej innej, oznacza potrzebę konsolidacji rynku.
• Czy to oznacza, że będziemy mieć do czynienia z wielkimi fuzjami?
- Szeroką falę fuzji i tworzenia międzynarodowych grup audytorskich z ujednoliconą strukturą własności zapowiedziały już KPMG i Ernst Young. Firmy te dotychczas, podobnie jak PriceWaterhouseCoopers, Deloitte czy BDO, funkcjonowały w ramach międzynarodowej sieci, w której każdy przedstawiciel sieci w danym kraju posiada niezależną od innych jednostek w sieci strukturę własności.
• A co z BDO? Też będzie się łączyć?
- Konsolidacja na rynku polskim zapowiedziała także BDO Numerica SA, ogłaszając zamiar połączenia z firmą Grant Thornton Polska, polskim reprezentantem sieci Grant Thornton International.
• Dlaczego akurat ta firma łączy się z BDO?
- BDO Numerica należy do jednej z największych firm audytorskich w kraju i jest od początku rynku kapitałowego liderem w obsłudze spółek giełdowych. Obie firmy obsługują w dużej mierze międzynarodowych klientów, w tym wiele spółek giełdowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
• Jaka firma powstanie w wyniku połączenia?
- W wyniku połączenia powstanie nowa jednostka - BDO Numerica SA - zatrudniająca prawie 350 osób z sumą rocznych przychodów przekraczającą 60 ml zł.
• Jakie będą korzyści z te fuzji?
- Ewidentne.
• Podajmy przykłady.
- Obydwie firmy specjalizują się w obsłudze podmiotów zagranicznych i dużych podmiotów notowanych na rynkach kapitałowych. Na kanwie poszerzonej organizacji znacznie rozbudowane zostaną działy specjalistyczne, zwłaszcza departamenty doradztwa podatkowego i usług księgowych. Większy zakres działania połączonych firmy generuje większe zasoby finansowe potrzebne do dalszej rozbudowy oddziałów i docelowej polityki szkoleniowej podnoszącej kwalifikacje zawodowe pracowników. Znacznie poszerzony skład konsultantów wzmocni podwaliny działalności szkoleniowej, zwłaszcza w zakresie oferowania szkoleń opartych na własnych programach autorskich.
• Czy to jedyna konsolidacja, jaką planuje BDO?
- Nie. Fuzja z Grant Thornton jest początkiem szerszej konsolidacji w branży. Samo BDO nie wyklucza kolejnych fuzji i wyraża chęć dalszej rozbudowy grupy. BDO zamierza docelowo stworzyć wielodyscyplinarną firmę konsultingową, oferującą usługi rewizji finansowej, doradztwa podatkowego, usługi księgowe, jak też zamierza znacznie poszerzyć zakres działalności szkoleniowej.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama