Nie można pobierać opłaty za przeniesienie udziałów w spółce dokonanego w ramach podwyższenia kapitału zakładowego. Taka opłata jest zakazanym podatkiem.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Albert Reiss Beteiligungsgesellschaft mbH v. Land Baden-Württemberg (C-466/03).
Z wyroku wynika, że art. 10 lit. c) Dyrektywy Rady 69/335/EWG z dnia 17 lipca 1969 r., dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, sprzeciwia się poborowi opłaty notarialnej za sporządzenie w formie aktu notarialnego przeniesienia udziałów w spółce.
ETS podkreślił, że opłaty mające charakter wynagrodzenia mogą zostać uznane jedynie za wynagrodzenia, których wysokość jest obliczona w oparciu o koszt wykonanej usługi. Z kolei wynagrodzenie, którego wysokość nie pozostaje w jakimkolwiek związku z kosztem danej usługi, lub też którego wysokość jest obliczona nie na podstawie kosztu usługi, za którą stanowi zapłatę, lecz na podstawie wszystkich kosztów funkcjonowania i kosztów inwestycyjnych organu administracyjnego, należ uznać za podatek zakazany na podstawie art. 10 i 11 dyrektywy.
Opłata, której wysokość określana jest według wartości leżącej u podstaw transakcji gospodarczej i która wzrasta w bezpośredniej proporcji i bez ograniczenia w stosunku do tej wartości, nie może stanowić opłaty mającej charakter wynagrodzenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 lit. e) Dyrektywy 69/335.
EWA MATYSZEWSKA