Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują na kilka sytuacji, gdy dochodzi do powstania dochodu przy programach emerytalnych, który następnie trzeba opodatkować. Zryczałtowany 19-proc.
podatek dochodowy pobiera się od:
• kwot wypłacanych po śmierci członka otwartego
funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy, z wyjątkiem wypłat na rzecz byłego współmałżonka członka tego funduszu,
• dochodu członka pracowniczego
funduszu emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunku ilościowym do aktywów tego funduszu,
• zbycia
prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
• kwot jednorazowo wypłacanych przez otwarty
fundusz emerytalny członkowi funduszu, któremu rachunek funduszu otwarto w związku ze śmiercią jego współmałżonka,
• dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na tym koncie,
• dochodu uczestnika pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu.
Zwolnienia z PIT
Trzeba podkreślić, że od wskazanych dochodów nie zawsze będzie pobierany PIT. Wolne od podatku dochodowego są bowiem wypłaty:
• transferowe środków zgromadzonych w ramach pracowniczego programu emerytalnego do innego pracowniczego programu emerytalnego lub na indywidualne konto emerytalne,
• środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika,
• środków zgromadzonych w grupowej formie ubezpieczenia na życie związanej z funduszem inwestycyjnym lub w innej formie grupowego gromadzenia środków na cele emerytalne dla pracowników - do pracowniczego programu emerytalnego.
Zwolnione z podatku są też dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym uzyskane w związku z:
• gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego,
• wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego,
Zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy przewidują taką możliwość.
PRZYKŁAD: WYPŁATA ŚRODKÓW Z FUNDUSZU
Czy otrzymywane środki z Jednolitego Funduszu Emerytalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych są zwolnione z PIT?
Wolne od podatku dochodowego są wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika. Określenie program emerytalny może być używane wyłącznie do określenia programów uregulowanych w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych. Skoro więc w ustawie o PIT użyto zwrotu pracowniczy program emerytalny, to na gruncie prawa polskiego jego analiza możliwa jest jedynie przez pryzmat ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Jeżeli fundusz nie spełnia warunków uznania go za program emerytalny w rozumieniu ustawy o pracowniczym programie emerytalnym, to nie podlega zwolnieniu od opodatkowania.
Ustawodawca zdecydował jedynie o zwolnieniu od opodatkowania przychodów osiąganych w związku z wypłatą świadczeń z filaru dobrowolnego, podczas gdy renty i emerytury wypłacane w ramach systemu obowiązkowego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Utworzony przez ONZ fundusz nie ma charakteru ubezpieczenia dodatkowego, lecz stanowi, jeżeli nie jedyne, to podstawowe źródło wypłacanych świadczeń emerytalnych i rentowych.
W związku z tym wypłaty z Jednolitego Funduszu Emerytalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowią dochód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Zyski z podatkiem
Jak już wspomniałam, 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na tym koncie.
Dochodem jest w tym przypadku różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym, a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Zgodnie z ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych gromadzenie oszczędności na IKE to dokonywanie wpłat, wypłat transferowych oraz przyjmowanie wypłat transferowych, a także inwestowanie środków znajdujących się na IKE.
Zatem przykładowo środki znajdujące się na indywidualnym koncie emerytalnym mogą pochodzić z: wpłat; przyjętych wypłat transferowych (na które składają się przeważnie składki podstawowe oraz składki dodatkowe); inwestowania tych środków (zyski).
Załóżmy, że środki gromadzone na pracowniczym programie emerytalnym pochodzą ze składek podstawowych i dodatkowych. Składka podstawowa finansowana jest przez pracodawcę i nie stanowi podstawy naliczania składki na ubezpieczenia społeczne, lecz stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Składka dodatkowa natomiast jest potrącana z wynagrodzenia pracownika po odprowadzeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym środki pochodzą z wypłaty transferowej z pracowniczego programu emerytalnego. Jak rozliczyć taką wypłatę?
PRZYKŁAD: ZALICZENIE W KOSZTY SKŁADEK
Czy ponoszone przez spółkę wydatki na składkę podstawową w ramach pracowniczego programu emerytalnego stanowią koszty uzyskania przychodów?
Do kosztów podatkowych zalicza się m.in. wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych. Programy mogą być prowadzone np. w formie umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Program taki tworzy się przez zawarcie umowy zakładowej albo umowy międzyzakładowej, następnie przez zawarcie umowy z instytucją finansową i następnie przez rejestrację programu przez organ nadzoru. Zatem spółka może zaliczyć ponoszone wydatki do kosztów podatkowych.
Wypłatą transferową jest m.in. przekazanie środków na warunkach określonych w ustawie na indywidualne konto emerytalne uczestnika. Zwrot środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym następuje w razie wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE przez którąkolwiek ze stron, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty lub wypłaty transferowej. W takiej sytuacji, w przypadku gdy na IKE oszczędzającego przyjęto wypłatę transferową z programu emerytalnego, instytucja finansowa przed dokonaniem zwrotu, w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia złożenia przez oszczędzającego wypowiedzenia, przekazuje na rachunek bankowy wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwotę w wysokości 30 proc. sumy składek podstawowych wpłaconych do programu emerytalnego. Rozwiązanie to ma odgrywać rolę bariery dla osób, które chcą wycofać środki z IKE przed osiągnięciem 60 lat lub uzyskaniem wcześniejszych uprawnień emerytalnych. Poza tym od składki podstawowej wcześniej nie były odprowadzane składki na ZUS.
Zryczałtowany podatek dochodowy jest podatkiem od zysku. W konsekwencji w przypadku zwrotu środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym podlegać będą jedynie zyski z inwestowania środków zgromadzonych przez oszczędzającego, czyli zyski z inwestowania wpłat oraz zyski z inwestowania składek podstawowych i dodatkowych przekazanych z PPE.
PRZYKŁAD: PRZYCHÓD PRZY TRANSFERZE PIENIĘDZY
Czy wypłatę transferową z PPE należy traktować jako wpłatę na IKE przy ustalaniu wysokości przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu zwrotu środków z IKE?
Zwrot środków zgromadzonych przez oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym jest jednym ze sposobów wycofania środków zgromadzonych na IKE (obok wypłaty i wypłaty transferowej, z których dochody podlegają zwolnieniu z PIT) i transakcja ta obejmuje wycofanie środków zgromadzonych na IKE, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty bądź wypłaty transferowej. Zwrot następuje w razie wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE przez którąkolwiek ze stron. Na równi ze zwrotem, w tym także dla celów podatkowych, traktuje się pozostawienie środków zgromadzonych na IKE na rachunku oszczędzającego, jeżeli umowa o IKE wygasła, a nie zachodzą przesłanki do wypłaty lub wypłaty transferowej. Przypadek opisany w pytaniu dotyczy sytuacji, w której na wniosek uczestnika pracowniczego programu emerytalnego dokonano wypłaty transferowej na jego indywidualne konto emerytalne. Dochód, rozumiany jako różnica między wartością środków zgromadzonych na PPE a sumą wpłat do programu, który wystąpił po stronie uczestnika PPE, w momencie dokonania tej operacji korzysta ze zwolnienia podatkowego. Jednak dochód ten będzie opodatkowany w momencie zwrotu środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym.
Dochodem do opodatkowania oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na tym koncie (jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne. Przez pojęcie wpłaty należy zaś rozumieć zarówno sumę wpłat ogółem dokonanych przez oszczędzającego, jak i sumę wpłaconych składek podstawowych i dodatkowych wpłaconych na IKE w ramach wypłaty transferowej z PPE.
Wolne od PIT są wypłaty środków z otwartego funduszu emerytalnego na rzecz byłego współmałżonka członka tego funduszu, przekazane na rachunek tego współmałżonka w otwartym funduszu emerytalnym
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).