Zobowiązanie podatkowe nie może wygasnąć dwa razy - przez zapłatę i przedawnienie.
ORZECZENIE
Takie stanowisko zajął NSA w sprawie dotyczącej PIT za 1999 rok. Tym samym potwierdził po raz kolejny, że podatnik nie może skutecznie powoływać się na przedawnienie zobowiązania, jeśli sam dobrowolnie zapłacił wcześniej zaległy podatek.
Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie podatku za 1999 rok. Po bezskutecznym odwołaniu sprawa trafiła do WSA. Skarżący podnieśli zarzut przedawnienia zobowiązania. WSA oddalił jednak ich skargę. Zwrócił uwagę, że przed upływem terminu przedawnienia doszło do zapłaty podatku. W związku z tym zobowiązanie wygasło z chwilą zapłaty. Jeżeli podatnik zapłaci, to nie można twierdzić, że termin przedawnienia biegnie dalej.
Podatnicy złożyli skargę kasacyjną do NSA. Podnosili, że zobowiązanie podatkowe skutecznie może wygasnąć tylko wówczas, gdy podatnik zrezygnuje z drogi odwoławczej.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu powołał się na uchwałę siedmiu sędziów (sygn. akt IFPS 4/07). Poszerzony skład uznał, że zapłata podatku powoduje skuteczne wygaśnięcie zobowiązania, nawet jeśli następuje na podstawie nieostatecznej jeszcze decyzji. Sąd podzielił stanowisko zawarte w uchwale. Zgodził się, że taka interpretacja nie stawia podatnika, który dobrowolnie zapłacił należność, w gorszej sytuacji. Podatnik, który nie płaci dobrowolnie podatku, naraża się na ściągnięcie należności w trybie egzekucji, co pociąga za sobą konieczność poniesienia dodakowych wydatków w postaci kosztów postępowania egzekucyjnego i odsetek.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 1725/06
5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin zapłaty podatku, przedawnia się zobowiązanie podatkowe
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama