Faktura wewnętrzna wystawiona przez podatnika ma taką samą moc jak inne faktury VAT i rodzi obowiązek zapłaty podatku w niej wykazanego.
ORZECZENIE
Naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję, w której rozliczył spółce cywilnej podatek VAT za czerwiec i lipiec 2004 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Stwierdził bowiem, że spółka nieprawidłowo rozliczyła VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) i ujęła w deklaracji inne wartości niż wynikające z wystawionych faktur. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne potwierdzające wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów ciężarowych. Jednak z zeznań świadków wynikało, że do transakcji tych nie doszło. Dyrektor izby skarbowej podzielił stanowisko organu I instancji, że jeśli WNT w rzeczywistości nie miało miejsca, a spółka wystawiła faktury z wykazanym podatkiem należnym, to na mocy art. 108 ust. 1 ustawy o VAT miała obowiązek zapłaty tego podatku. Nie ma znaczenia, że były to faktury wewnętrzne. Ponadto organ stwierdził, że jeżeli faktura stwierdza czynności, które nie zostały dokonane, nie może stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego.
Spółka wniosła skargę do WSA, w której stwierdziła, że faktura wewnętrzna ma jedynie charakter dokumentu wewnętrznego i nie powinna być traktowana jak każdy inny dokument uczestniczący w obrocie prawnym.
Sąd oddalił skargę. W jego ocenie podatnik był zobowiązany do zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeśli podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązany do jego zapłaty. Dotyczy to także tzw. faktur pustych, dokumentujących czynności gospodarcze, do których nie doszło. W ocenie sądu, faktury wewnętrzne mają taką samą moc jak inne faktury VAT.
Sąd oparł swoje stanowisko także na art. 21 VI dyrektywy, zgodnie z którym do zapłaty podatku od wartości dodanej zobowiązane są osoby, które wykazują podatek od tej wartości na fakturze.
Sygn. akt I SA/Bk 19/08