W jaki sposób przepisy regulują wystawianie faktur w przypadku, gdy podatnik otrzymała, częściową lub pełną płatność przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi?
TOMASZ MICHALIK
doradca podatkowy, partner MDDP
Przepisy rozporządzenia ministra finansów regulujące zasady wystawiania faktur zawierają także regulacje dotyczące zawartości, jak też zasad wystawiania faktur w przypadku, gdy podatnik otrzyma częściową lub pełną płatność przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Chodzi o rozporządzenie z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Zgodnie z par. 14 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.
Zasada ta koresponduje z przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z art. 19 ust. 11 tej ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Z przepisów tych wynika więc, że obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje niezależnie od wystawienia faktury. Natomiast faktura ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia nabywcy - podatnika, który tylko na jej podstawie może odliczyć podatek naliczony. Podatnik otrzymujący zaliczkę ma co prawda obowiązek wystawienia faktury, ale sam obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od wystawienia faktury.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, kwota podatku naliczonego podlegająca odliczeniu wynika także z faktur potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.
Z porównania tych przepisów wynika więc, że w przypadku, gdy otrzymujący zaliczkę nie wystawi faktury, wówczas u niego obowiązek podatkowy powstanie, natomiast płacący zaliczkę, który faktury na zaliczkę nie otrzyma, nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego - w istocie rzeczy nie będzie w ogóle podatku naliczonego, gdyż podatek naliczony wynika z otrzymanych faktur.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama