Polacy, którzy pracowali za granicą i złożyli zeznanie roczne w Polsce, mogą je skorygować, jeśli błędnie rozliczyli podatek.
Obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych za granicą wynika z tzw. nieograniczonego obowiązku podatkowego, który odnosi się do podatników zamieszkujących w kraju. Złożenie zeznania podatkowego nie oznacza jednak, że podatnik definitywnie rozliczył się z fiskusem.

Weryfikacja zeznania

Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku. W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu, właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym.
Organy podatkowe mają czas na weryfikację zeznania do upływu okresu przedawnienia. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się natomiast z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W przypadku zeznania za 2007 rok, które składane jest do końca kwietnia 2008 r., podatek przedawni się z początkiem stycznia 2014 r.

Korekta zobowiązania

Podatnik, który błędnie wypełnił zeznanie, może sam je skorygować. Następuje to przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Trzeba pamiętać, że nie istnieje obowiązek składania zeznania podatkowego od dochodów uzyskanych za granicą, które są zwolnione z podatku w kraju. Tak będzie w przypadku dochodów uzyskanych w państwie, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowani, która zawiera tzw. metodę wyłączenia z progresją. Dotyczy to m.in. takich państw, jak: Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Niemiecy, Francja.
Jednak, gdy w danym roku polski podatnik uzyskał również dochody w Polsce, to musi złożyć zeznanie roczne i rozliczyć polski dochód przy zastosowaniu stopy procentowej obliczonej przy uwzględnieniu zwolnionych dochodów zagranicznych. Gdy więc podatnik złożył, co prawda, takie zeznanie, ale nie uwzględnił w nim na przykład dochodów zagranicznych, do ustalenia stopy procentowej powinien dokonać korekty zeznania. Skuteczna korekta powoduje też wyłączenie ewentualnej kary grzywny z kodeksu karnego skarbowego.
Inne skutki będzie miało niezłożenie zeznania od dochodów zagranicznych uzyskanych w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawierającą tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia. Dotyczy to m.in. takich państw, jak: Holandia, Dania, Islandia. W takim przypadku należałoby złożyć spóźnione zeznanie i aby uniknąć kar z kodeksu karnego skarbowego, złożyć tzw. czynny żal, który uchyla karalność. W tym jednak przypadku podatnicy, którzy nie złożyli zeznania od dochodów zagranicznych, mogą liczyć na darowanie kar i podatku, gdyż gotowy jest już projekt przewidujący dla nich abolicję podatkową.

Zawieszenie korekty

Nie zawsze podatnik może złożyć korektę zeznania rocznego. Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Przysługuje nadal po zakończeniu: kontroli podatkowej, postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Korekta zeznania złożona w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, nie wywołuje skutków prawnych.
WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
CZYNNY ŻAL
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.