Pracownicy skarbówki uważają, że rząd stara się oszczędzać ich kosztem.

Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" Tomasz Ludwiński podkreślił, że pracownicy urzędów skarbowych czują się przeciążani nadmiarem obowiązków. Dodał, że zasięg obowiązków urzędników skarbówki jest nieporównywanie wyższy niż w innych sektorach. Jego zdaniem, rząd jeśli musi przesunąć środki na wynagrodzenia do innych sfer administracji rządowej, to zabiera fundusze właśnie administracji skarbowej.

W tym roku wzrost wynagrodzeń w urzędach skarbowych wyniósł 2,3 procent

Ludwiński mówi, że pracownicy domagają się należnych nakładów na urzędy skarbowe. Zaznaczył, że oczekują również, by zapowiedziane podwyżki zostały wypłacone w terminie i z obiecanym im wyrównaniem.

Jak podkreślił przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność", pracownicy administracji skarbowej to praktycznie jedyna grupa zawodowa, która nie otrzymała podwyżki wynagrodzeń. W tym roku wzrost wynagrodzeń w urzędach skarbowych wyniósł jedynie 2,3 procent.

Rostowski: proces przyjmowania zeznań podatkowych przebiega bez zakłóceń

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że proces przyjmowania zeznań podatkowych przebiega bez zakłóceń - mimo strajku pracowników urzędów skarbowych.

W pewnych miejscach odbywają się co prawda zapowiedziane protesty, ale nie ograniczają one możliwości składania PIT-ów przez podatników. Minister Rostowski podkreślił, że w całym kraju działa ponad 1400 punktów, które przyjmują zeznania podatkowe i praca w nich przebiega bez zakłóceń.

Zeznanie podatkowe trzeba złożyć do końca miesiąca. Można zrobić to osobiście w urzędzie skarbowym lub jego ekspozyturze bądź za pośrednictwem poczty.

30 kwietnia przed urzędami będą wystawione specjalne urny, do których będzie można wrzucać PIT-y. Ci, którzy nie złożą zeznania w terminie, muszą liczyć się z karą grzywny.