Przewodniczący sejmowej Komisji Przyjazne Państwo Janusz Palikot (PO) poinformował dziś na konferencji prasowej, że komisja skierowała do marszałka Sejmu sześć wniosków z propozycjami zmian w polskim ustawodawstwie.

Zdaniem przewodniczącego komisji, najważniejszą proponowaną zmianą jest dokonanie nowelizacji przepisów dotyczących płatności zaliczki na podatek dochodowy.

Według Palikota wszyscy, którzy obecnie prowadzą działalność gospodarczą, płacą w listopadzie podwójną zaliczkę na podatek dochodowy - za listopad i grudzień. Jak mówił, przedsiębiorstwa, wiedząc, że takie są przepisy, zawyżają swoje koszty, płacąc w ten sposób mniejszy podatek.

Kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Przyjazne Państwo odbędzie się 7 maja

Komisja zaproponowała przywrócenie comiesięcznej płatności zaliczki na podatek dochodowy, co ma - według Palikota - duże znaczenie dla firm oraz budżetu państwa.

Kolejny wniosek dotyczy zlikwidowania kaucji gwarancyjnej dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Chodzi o wynoszącą 250 tys. zł kaucję gwarancyjną, którą muszą wpłacić firmy rozpoczynające działalność, jeśli chcą się ubiegać o zwrot VAT.

Kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Przyjazne Państwo odbędzie się 7 maja br. Posłowie mają zająć się nowelizacją Prawa budowlanego, w tym likwidacji pozwoleń na budowę.