statystyki

Dostępne są już nowe formularze podatkowe

autor: Agnieszka Pokojska20.11.2020, 07:50; Aktualizacja: 20.11.2020, 11:20
Nowe formularze zawarto w rozporządzeniu ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 21 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 1940).

Nowe formularze zawarto w rozporządzeniu ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 21 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 1940).źródło: ShutterStock

Chodzi o wzory druków PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR, które będą mieć zastosowanie do rozliczenia dochodów, przychodów i strat osiągniętych od 1 stycznia 2020 r. Wprowadzające je rozporządzenie już obowiązuje.

Nowe formularze zawarto w rozporządzeniu ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 21 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 1940). Ich wydanie było konieczne m.in. ze względu na zmiany wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Niektórym płatnikom przesunięto bowiem terminy wpłacania zaliczek za marzec, kwiecień i maj br. rozporządzeniem ministra finansów z 1 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego (Dz.U. poz. 972). Na tej podstawie zaliczkę pobraną w marcu trzeba było wpłacić do 20 sierpnia, w kwietniu – do 20 października, w maju – do 20 grudnia. Zmiana ta objęła wszystkich płatników, którzy ponieśli „negatywne konsekwencje z powodu epidemii COVID-19”. Przy czym przesunięcie nie dotyczyło wszystkich zaliczek, ale tych od przychodów:

  • ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy,
  • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy,
  • z działalności wykonywanej osobiście, tj. na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, a także z praw autorskich i praw pokrewnych.

PIT-4R


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane