statystyki

Opodatkowanie komandytowych od 2021 r. wciąż możliwe

autor: Agnieszka Pokojska19.11.2020, 07:44; Aktualizacja: 19.11.2020, 07:45
Wczorajsze posiedzenie senackiej komisji nie zakończyło się głosowaniem ani nad zgłoszonymi poprawkami, ani nad samą ustawą. Przewodniczący komisji zadecydował, że stanie się to dopiero 24 listopada.

Wczorajsze posiedzenie senackiej komisji nie zakończyło się głosowaniem ani nad zgłoszonymi poprawkami, ani nad samą ustawą. Przewodniczący komisji zadecydował, że stanie się to dopiero 24 listopada.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów dąży do tego, by kontrowersyjne przepisy o opodatkowaniu spółek komandytowych CIT-em zaczęły obowiązywać już z początkiem przyszłego roku, jedynie z możliwością ich odroczenia o cztery miesiące.

Nadal jest to możliwe, bo zmieniony został kalendarz prac parlamentarnych. Rozpoczęte w środę posiedzenie Sejmu, które miało się zakończyć dzisiaj, ma być jednak kontynuowane 27 listopada. To zwiększa prawdopodobieństwo, że ustawa wprowadzająca opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych wejdzie w życie zgodnie z ministerialnym i rządowym planem, czyli od 1 stycznia 2021 r. (z opcją przejścia na nowe zasady o cztery miesiące później, tj. od 1 maja 2021 r.).

Posiedzenie Senatu, na którym zostanie rozpatrzona ta nowelizacja, odbędzie się w dniach 25–27 listopada (środa – piątek). Jeżeli senatorowie przyjmą ją wraz z wprowadzonymi przez siebie zmianami choćby nawet ostatniego dnia, czyli 27 listopada, to jeszcze tego samego dnia ich poprawki będzie mógł rozpatrzyć Sejm. To oznacza, że pozostaną cztery dni (wliczając w to piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek) na podpisanie nowelizacji przez prezydenta i opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezydent zapoznał się już z nowelizacją. Natomiast resort finansów jest na bieżąco w kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. – Mamy zapewnienie, że ustawa zostanie opublikowana 30 listopada, jeżeli do tego czasu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafi ustawa podpisana przez prezydenta – poinformował wczoraj wiceminister finansów Jan Sarnowski na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane