Uwagi Brukseli opóźnią tworzenie polskich grup VAT

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska19.11.2020, 07:41; Aktualizacja: 19.11.2020, 07:42
O wprowadzenie takiego rozwiązania apelowano do Ministerstwa Finansów jeszcze w 2007 r. Jednak ówczesny wiceminister Jacek Dominik to wykluczył (odpowiedź na interpelację poselską nr 7598), wskazując na „ujemne skutki budżetowe”.

O wprowadzenie takiego rozwiązania apelowano do Ministerstwa Finansów jeszcze w 2007 r. Jednak ówczesny wiceminister Jacek Dominik to wykluczył (odpowiedź na interpelację poselską nr 7598), wskazując na „ujemne skutki budżetowe”.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zaproponowało, by z nowego rozwiązania mogły korzystać wyłącznie podmioty działające w ramach podatkowej grupy kapitałowej dla celów CIT. To nie spodobało się unijnym ekspertom.

Z tego powodu wejście w życie przepisów, które pozwolą ściśle powiązanym ze sobą firmom na wspólne rozliczenia z podatku od towarów i usług, może się opóźnić. Resort finansów chciał, by nastąpiło to już od 1 stycznia 2021 r., ale data ta wydaje się nierealna.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający możliwość tworzenia tzw. grup VAT, nie został jeszcze opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Natomiast był już konsultowany z unijnymi ekspertami z komitetu doradczego ds. podatku od wartości dodanej (komitet VAT). Ich opinia okazała się bardzo krytyczna. Eksperci zażądali dodatkowych wyjaśnień od naszego resortu finansów, co zapewne wydłuży proces legislacyjny.

Podatnikiem grupa

Projekt zmierza do tego, aby za jednego podatnika VAT można było uznać niezależne od siebie firmy, które „są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym”. Ma to ułatwić im rozliczenia z VAT i zwiększyć atrakcyjność naszego kraju jako miejsca do inwestowania.

Po zmianach jednolity plik kontrolny JPK_V7 składałaby wyłącznie spółka holdingowa i tylko ona wpłacałaby podatek do urzędu skarbowego. Wszyscy członkowie grupy byliby natomiast solidarnie odpowiedzialni za zobowiązanie podatkowe w tym zakresie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane