statystyki

Użyczony samochód i paliwo są z PIT

autor: Agnieszka Pokojska18.11.2020, 17:00
Paliwo

Jego interpretacja dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze służbowych aut, ale nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, lecz innego stosunku, np. kontraktu menedżerskiego.źródło: ShutterStock

Przychodem prezesa jest zarówno wartość świadczenia polegającego na możliwości korzystania do celów prywatnych z samochodu służbowego, jak i wartość zużytego paliwa – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Jego interpretacja dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze służbowych aut, ale nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, lecz innego stosunku, np. kontraktu menedżerskiego. W tym przypadku nie można ustalać przychodu w sposób zryczałtowany, zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, który określa przychód pracownika z nieodpłatnego korzystania do celów prywatnych ze służbowego samochodu na poziomie: 250 zł (przy pojemności silnika do 1600 cm sześc.) lub 400 zł (przy większej pojemności) miesięcznie.

W interpretacji ogólnej z 11 września 2020 r. (sygn. DD3.8201.1.2020) minister finansów potwierdził, że kwoty te zawierają również koszty paliwa.

Kłopot pojawia się, gdy trzeba prawidłowo ustalić przychód osoby niebędącej pracownikiem. Zwróciliśmy na to uwagę w artykule „Auto dla menedżera to problem dla zatrudniającej go firmy” (DGP nr 211/2020).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane