statystyki

Przed końcem roku warto zweryfikować zobowiązania warunkowe

autor: Małgorzata Świerszcz16.11.2020, 09:08; Aktualizacja: 19.11.2020, 23:15
Ustawa o rachunkowości wymaga, aby odpowiednie informacje – wynikające z wiarygodnej ewidencji prowadzonej przez jednostkę – były ujawniane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Ustawa o rachunkowości wymaga, aby odpowiednie informacje – wynikające z wiarygodnej ewidencji prowadzonej przez jednostkę – były ujawniane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Koniec roku kalendarzowego, a w wielu firmach również koniec roku obrotowego, zbliża się wielkimi krokami. Zatem już teraz, przed rozpoczęciem sporządzania sprawozdania finansowego za 2020 r., warto dokonać przeglądu umów przedsiębiorstwa. Analizę należy przeprowadzić pod kątem tego, czy w danym roku nie wystąpiły zdarzenia, które nie są ujmowane w ewidencji bilansowej, a jedynie w sprawozdaniu finansowym. Jeżeli takie zdarzenia miały miejsce, należy je właściwie opisać i zaprezentować.

Zobowiązania warunkowe (art. 3 ust. 1 pkt 28 ustawy o rachunkowości) stanowią szczególny rodzaj zobowiązań. Odzwierciedlają one bowiem już istniejący i niedający się uniknąć obowiązek jednostki wykonania w przyszłości świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń w przeszłości. Do takich zobowiązań zalicza się np.:

  • udzielone gwarancje i poręczenia,
  • wystawiony weksel in blanco,
  • zobowiązania wynikające z zawartych, lecz jeszcze niewykonanych umów,
  • nieuznane roszczenia wierzycieli i inne.

Zobowiązania mające charakter warunkowy są odzwierciedlone w ewidencji pozabilansowej. Ujmuje się tu te operacje, które nie stanowią zdarzeń gospodarczych, gdyż nie wpływają na zmianę stanu aktywów, pasywów i wyniku finansowego, lecz z uwagi na skutki lub potrzeby sprawozdawcze bądź kontrolne wymagają odnotowania i bieżącej aktualizacji.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane