statystyki

Jaki VAT i CIT przy eksporcie usług reklamowych do innego państwa UE

autor: Marcin Szymankiewicz14.11.2020, 11:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, pracaźródło: ShutterStock

Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny i VAT UE w Polsce) wykonała 2 listopada 2020 r. usługi reklamowe dla niepowiązanej firmy francuskiej (podatnik VAT i VAT UE we Francji). Zgodnie z umową za wykonane usługi spółce przysługuje wynagrodzenie 10 000 euro. Usługobiorca ma siedzibę we Francji i nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Na udokumentowanie wykonanej usługi reklamowej spółka wystawiła 9 listopada 2020 r. fakturę na kwotę 10 000 euro z 14-dniowym terminem płatności. Dla Y właściwa jest stawka CIT w wysokości 19 proc., a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. VAT oraz zaliczki na CIT spółka opłaca na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Jak powinna rozliczyć wykonane usługi reklamowe na gruncie VAT i CIT?

VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Aby ustalić, czy dana usługa podlega takiemu opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce jej świadczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabywcą usługi reklamowej jest firma francuska (podatnik VAT i VAT UE we Francji), a zatem podatnik w rozumieniu art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT. Stosownie zaś do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą ma siedzibę działalności gospodarczej. W analizowanej sprawie znajduje się ono we Francji.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane