statystyki

Druga fala koronawirusa uderza w klientów biur rachunkowych

autor: Łukasz Zalewski02.11.2020, 11:10; Aktualizacja: 12.11.2020, 13:40
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Ponowny wzrost zachorowań spowodowanych COVID-19 to trudności dla wszystkich, w tym biur rachunkowych i ich klientów. Księgowi, podobnie jak przy pierwszej fali na wiosnę, mogą pomóc przedsiębiorcom, informując ich m.in. o tym, z jakiej pomocy mogą skorzystać firmy. Biura już teraz mają dużo pracy, a jeszcze jej przybędzie, gdyż przez parlament zostały przyjęte nowe przepisy.źródło: ShutterStock

Kolejne ograniczenia i lockdown dla niektórych branż to też problem dla biur rachunkowych, które je obsługują. Przede wszystkim mogą one w ramach dobrej współpracy z klientami poinformować obsługiwane firmy o dostępnych formach pomocy, w tym o nowych przepisach antykryzysowych.

Ponowny wzrost zachorowań spowodowanych COVID-19 to trudności dla wszystkich, w tym biur rachunkowych i ich klientów. Księgowi, podobnie jak przy pierwszej fali na wiosnę, mogą pomóc przedsiębiorcom, informując ich m.in. o tym, z jakiej pomocy mogą skorzystać firmy. Biura już teraz mają dużo pracy, a jeszcze jej przybędzie, gdyż przez parlament zostały przyjęte nowe przepisy. Chodzi o ustawę z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (dalej: nowa ustawa covidowa), która w momencie zamykania tego dodatku DGP czeka tylko na podpis Prezydenta RP.

Zobacz też: Komplet PODATKI 2021


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Księgowa(2020-11-03 19:00) Zgłoś naruszenie 143

    A z jakiego powodu to księgowa ma informowac o przepisach? Najpierw w tytule jest stwierdzenie obowiązków a dopiero w treści tryb przypuszczajacy. Jeszcze trochę to ksiegowa będzie nosek wybierać, zakupy robić i pewnie jeszcze w cenie podstawowej obsługi miesiecznej.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Księgowy(2020-11-03 23:57) Zgłoś naruszenie 102

    Biuro rachunkowe wykonuję usługi przewidziane w umowie. Za to klient płaci ustaloną cenę. Wszystko inne może wykonać po uzgodnieniu warunków współpracy i ceny, także konsultacja w zakresie ustalenia możliwej pomocy z Tarczy. To dodatkowa odpłatna usługa. Nie można oczekiwać że jest to "powinność" biura.

    Odpowiedz
  • mk63(2020-11-03 10:46) Zgłoś naruszenie 90

    To nie moli k..wa poczekać z tym nowym JPK????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mildar(2020-11-03 16:50) Zgłoś naruszenie 80

    Dzięki nowemu jpk_7v i nowym karom z tym związanym, niedługo Przedsiębiorcy będą się rozliczać sami, albo poza RP. Dzięki Ci dobra zmiano!

    Odpowiedz
  • Elżbieta Rdzak(2020-11-04 11:53) Zgłoś naruszenie 62

    Biuro rachunkowe ma informować o formach pomocy? Drogi Panie Łukaszu Zalewki, to Pan w mediach informuje przedsiębiorców o formach pomocy dla przedsiębiorców. Księgowy jak sama nazwa mówi jest od księgowania. Oczywiście wiele biur rachunkowych, w tym moje, pomaga zawsze przedsiębiorcom w ich sprawie, oczywiście, że robimy wszystko by otrzymali wsparcie, ale biuro rachunkowe nie ma żadnego prawnego obowiązku w informowaniu o przepisach antykryzysowych. Nawet bym zaryzykowała, że to sam przedsiębiorca informuje biuro, że znalazł się w sytuacji kryzysowej, to firmy mają dyrektorów, menadżerów, oni zarządzają i oni wiedzą co firmie jest potrzebne, a biuro działa tylko w ramach rozliczeń podatkowych, rachunkowych. Skąd taki pomysł by napisać, że przede wszystkim biura rachunkowe mają informować o przepisach, a co prasa będzie robiła?, dowiadywała się od biur rachunkowych o przepisach? Czy biuro rachunkowe też ma przedsiębiorcy czytać na głoś, czy do ucha? Trochę więcej oceny realnej panie redaktorze, bez zbędnych fantazji. Elżbieta Rdzak właściciel biura rachunkowego "Biuro Szefa" Łódź

    Odpowiedz
  • Xxxx(2020-11-04 02:18) Zgłoś naruszenie 30

    Wszyscy chorują wszędzie a robotnicy pracownicy produkcji raz sprzedawcy zdrowi ciekawe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2020-11-03 20:27) Zgłoś naruszenie 20

    a co z biurami matrymonialnymi ?

    Odpowiedz
  • Barbara zebrowska(2020-11-04 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    No to zapraszam do mojego biura na praktykę i wtedy proszę się wypowiedzieć na temat pracy księgowej i biura rachunkowego

    Odpowiedz