statystyki

PPK w praktyce biur rachunkowych. Jak się przygotować do obsługi pracowniczych planów kapitałowych?

21.11.2020, 07:30
dokumenty

Zapis do PPK na zasadach ogólnych uzależniony jest od spełnienia wymogu stażu pracyźródło: ShutterStock

Pracownicze plany kapitałowe obejmują szereg procesów na linii podmiot zatrudniający – osoba zatrudniona – instytucja finansowa. Wynikają one w dużej mierze z aktywności samych pracowników, którym ustawodawca przyznał wiele uprawnień. Od zapisania się/wypisania się z PPK, po zmiany dotyczące wysokości wnoszonych wpłat i ich rodzaju. Znajomość tych procesów i wątpliwości z nimi związanych jest kluczowa dla wszystkich biur rachunkowych wspierających pracodawców w rozliczaniu i prowadzeniu PPK. Im większa jest rola biura rachunkowego, tym większe będzie jego zaangażowanie.

TEMAT: Pracownicze plany kapitałowe

PROBLEM: Jak się przygotować do obsługi PPK

Na czym polega zapis automatyczny do PPK…

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 16 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 – dalej: ustawa o PPK) podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym, nie później jednak niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin zatrudnienia. Reguła ta dotyczy osób do 55. roku życia, a także osób, które przed dniem zapisu nie złożyły deklaracji o nieoszczędzaniu.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • antyPPK(2020-11-24 22:29) Zgłoś naruszenie 10

  Oburzające jest, że rządzący wcale się tym nie przejmują, jaki ogrom dodatkowych obowiązków nakładają na pracodawców i to w czasie pandemii. Niech by sobie każdy sam oszczędzał na starość bez udziału pracodawcy. No, a to całe PPK może skończyć tak, jak OFE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dominik(2020-11-28 14:12) Zgłoś naruszenie 00

  Fakt, że trochę obowiązków nałożonych jest na pracodawcę, ale to ciekawy program i uważam, że warto. U mnie wiele osób tu zostało, bo skoro można odłożyć to czemu nie.

  Odpowiedz
 • witolek(2020-11-28 13:58) Zgłoś naruszenie 00

  U mnie księgowi szybko to ogarnęli, więc aż tak skomplikowanie to nie jest. Za to moim zdaniem warto przez to przebrnąć bo to fajny dodatek dla pracowników do dodatkowych oszczędności niewielkim kosztem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane