statystyki

NSA: Zaniedbanie matki nie usprawiedliwia adresata

autor: Łukasz Zalewski07.10.2020, 07:28; Aktualizacja: 07.10.2020, 07:28
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Zgodnie z art. 162 ordynacji, w razie uchybienia terminowi należy go przywrócić na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.źródło: ShutterStock

To, że matka zapomniała przekazać synowi pismo z urzędu skarbowego, nie może być podstawą do przywrócenia terminu do wniesienia odwołania – orzekł NSA.

Chodziło o przedsiębiorcę, wobec którego urząd skarbowy prowadził postępowanie podatkowe, a następnie doręczył decyzję określającą wysokość VAT do zapłaty. Dwukrotnie awizowane pismo przyszło pocztą 7 marca na adres zamieszkania, ale odebrała je matka podatnika. Ten – jak potem twierdził – nic o nich przez kilka miesięcy nie wiedział.

O decyzji dowiedział się dopiero, gdy zostało wszczęte wobec niego postępowanie karnoskarbowe. Złożył zaraz odwołanie, ale był to już październik. Dołączył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (na podstawie art. 162 par. 1 ordynacji podatkowej), a także oświadczenie matki, że odebrała oba awiza, lecz ma kłopoty z pamięcią i zapomniała je przekazać synowi.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane