statystyki

Partner zmarł, został dług i podatek do zapłaty

autor: Łukasz Zalewski30.09.2020, 07:51; Aktualizacja: 30.09.2020, 07:53
Mężczyzna postanowił je sprzedać i za uzyskane pieniądze spłacić kredyty, a pozostałą część przeznaczyć na budowę własnego domu, na swojej działce.

Mężczyzna postanowił je sprzedać i za uzyskane pieniądze spłacić kredyty, a pozostałą część przeznaczyć na budowę własnego domu, na swojej działce.źródło: ShutterStock

Partner, który sprzedaje mieszkania otrzymane w darowiźnie, nie może uwzględnić kosztów uzyskania przychodów. To efekt braku ustawy o związkach partnerskich – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Chodziło o partnerów prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Problem pojawił się, gdy jeden z nich nieoczekiwanie zmarł, bez pozostawienia testamentu. Jego majątek (m.in. trzy mieszkania, w tym jedno we współwłasności) odziedziczyli ustawowi spadkobiercy, ale postanowili przekazać go w całości żyjącemu partnerowi. W zamian miał on spłacić kredyty zaciągnięte na zakup tych lokali.

Mężczyzna postanowił je sprzedać i za uzyskane pieniądze spłacić kredyty, a pozostałą część przeznaczyć na budowę własnego domu, na swojej działce.

Uważał, że spłatę kredytów będzie mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu ze sprzedaży. Ponadto liczył na możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej (czyli zwolnienia z PIT), skoro – jak tłumaczył – pieniądze ze zbycia lokali przeznaczy w najbliższym czasie na własne cele mieszkaniowe.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane