statystyki

NSA: Zakaz prowadzenia działalności wyklucza rejestrację dla celów VAT

autor: Łukasz Zalewski29.09.2020, 16:00
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Z argumentacją tą w pełni zgodził się NSA. Sędzia Danuta Oleś podkreśliła, że kluczowy w sprawie był orzeczony zakaz prowadzenia działalności. Organ podatkowy nie miał więc podstaw do zarejestrowania podatnika dla celów VAT.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego nie może zarejestrować jako czynnego podatnika VAT osoby, w stosunku do której sąd powszechny wydał zakaz prowadzenia biznesu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o mężczyznę, który w marcu 2015 r. złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Wskazał, że rozpoczyna działalność, ale nie ma prawa do zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT), bo przekroczył limit obrotów uprawniający do zwolnienia. Do zgłoszenia dołączył umowę użyczenia lokalu, zawartą w 2011 r. z rodzicami.

Problem polegał na tym, że w grudniu 2014 r. sąd rejonowy wydał postanowienie zakazujące mężczyźnie przez cztery lata prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek, a także pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Orzeczenie to uprawomocniło się 10 listopada 2015 r., gdy apelację mężczyzny oddalił sąd okręgowy. W konsekwencji podatnik został wykreślony w marcu 2016 r. z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane