statystyki

Bez wynagrodzenia nie zawsze oznacza nieodpłatnie

autor: Agnieszka Pokojska24.09.2020, 06:01; Aktualizacja: 24.09.2020, 08:41
Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji nie powstaje u niej przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji nie powstaje u niej przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Spółka nie ma przychodu z nieodpłatnych świadczeń, gdy pracujący za darmo członek zarządu może czerpać inne pożytki (np. dywidendy), choćby nawet pośrednio – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła spółka z o.o., której członkami zarządu są dwie osoby będące udziałowcami w innej spółce X (niemieckiej). Jednocześnie X jest jedynym wspólnikiem spółki z o.o.

Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji nie powstaje u niej przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że aby świadczenie było nieodpłatne, nie może się ono wiązać z jakimkolwiek wynagrodzeniem bądź ekwiwalentem. Z taką sytuacją nie mamy do czynienia, gdy z umowy spółki wynika np. obowiązek wniesienia wkładu na kapitał zakładowy, dopłat, pełnienia funkcji w organach spółki itp. W takim przypadku bowiem wspólnikowi przysługują prawa majątkowe, takie jak możliwość osiągnięcia przychodu z odpłatnego zbycia udziałów lub z ich umorzenia, prawo do dywidendy czy też do otrzymania majątku spółki w razie jej likwidacji – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane