statystyki

Akcyza może być od całej mieszanki do palenia

autor: Mariusz Szulc23.09.2020, 17:00
TSUE przyznał rację fiskusowi. Orzekł, że w świetle art. 2 ust. 2 dyrektywy tytoniowej opodatkowane mogą być także wyroby składające się z innych substancji niż tytoń, o ile spełniają wspomniane dwa warunki z art. 5 dyrektywy.

TSUE przyznał rację fiskusowi. Orzekł, że w świetle art. 2 ust. 2 dyrektywy tytoniowej opodatkowane mogą być także wyroby składające się z innych substancji niż tytoń, o ile spełniają wspomniane dwa warunki z art. 5 dyrektywy.źródło: ShutterStock

Zużywana w fajce wodnej mieszanka tytoniu i innych substancji jest opodatkowana według stawki właściwej dla tytoniu, jeżeli został on pocięty lub w inny sposób podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków i nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego ‒ orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o litewską spółkę, która zajmowała się sprzedażą detaliczną wyrobów tytoniowych i w latach 2012‒2015 sprowadzała mieszankę różnych substancji wykorzystywanych w fajkach wodnych, m.in. tytoniu, gliceryny, syropu cukrowego i aromatów. W zgłoszeniach celnych deklarowała do opodatkowania akcyzą jedynie tytoń znajdujący się w mieszance.

Zakwestionował to litewski urząd celny. Stwierdził, że zgłoszenie powinno obejmować także inne substancje wchodzące w skład mieszanki.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane