statystyki

O zakresie sukcesji generalnej częściowej musi wypowiedzieć się NSA

autor: Krystian Chyła26.09.2020, 13:00; Aktualizacja: 26.09.2020, 13:21
biznes, firma, praca

Sukcesja praw i obowiązków w przypadku podziału przez wydzielenie spółek kapitałowych wywiera istotny wpływ na rozliczenie zobowiązań podatkowych związanych z przenoszoną częścią majątku zarówno po stronie spółki dzielonej, jaki i spółki przejmującejźródło: ShutterStock

Podział przez wydzielenie jest jednym z bardziej efektywnych rozwiązań podatkowych na przeniesienie własności części przedsiębiorstwa. Mimo niezaprzeczalnych zalet może on jednak przysporzyć podatnikom wielu problemów praktycznych.

Sukcesja praw i obowiązków w przypadku podziału przez wydzielenie spółek kapitałowych wywiera istotny wpływ na rozliczenie zobowiązań podatkowych związanych z przenoszoną częścią majątku zarówno po stronie spółki dzielonej, jaki i spółki przejmującej. Tymczasem organy w wydanych interpretacjach podatkowych prezentują niejednolite stanowisko co do rozumienia sukcesji podatkowej przy podziale przez wydzielenie. Rozbieżności dotyczą kluczowych kwestii dotyczących odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe, a także zaległości podatkowe spółki dzielonej w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone w planie podziału spółce przejmującej.

Istota podziału przez wydzielenie

Jednym z czterech sposobów na dokonanie podziału spółek kapitałowych wymienionych w ustawie z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526; dalej: k.s.h.) jest podział przez wydzielenie. Otóż zgodnie z art. 529 par. 1 pkt 4 k.s.h. podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Istotą podziału przez wydzielenie w rozumieniu przepisów k.s.h. jest brak utraty podmiotowości prawnej przez spółkę dzieloną. W takiej sytuacji dochodzi jedynie do zmniejszenia majątku spółki dzielonej o część, która jest przenoszona do istniejącego lub nowo utworzonego podmiotu. Jednocześnie przy takim trybie podziału nie dochodzi do wniesienia aportu do spółki przejmującej lub nowo powstałej spółki. Tym samym wspólnicy (wszyscy bądź niektórzy) spółki dzielonej, a nie spółka dzielona, stają się wspólnikami spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej w związku z przenoszonym majątkiem spółki dzielonej.

Przejście praw i obowiązków

W przypadku podziału spółki przez wydzielenie ma zastosowanie zasada sukcesji uniwersalnej częściowej z art. 531 par. 1 k.s.h., która określa następstwo prawne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku określonymi w planie podziału. Natomiast następstwo podatkowe określające przejście praw i obowiązków podatkowych w przypadku podziału przez wydzielenie reguluje art. 93c par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1423; dalej: ordynacja podatkowa). Zgodnie z tym przepisem w przypadku podziału przez wydzielenie osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Warunkiem zastosowania powyższej sukcesji podatkowej jest, aby majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • siwy(2020-09-27 09:28) Zgłoś naruszenie 10

    Nie dość że i tak trudno związać koniec z końcem w obecnej sytuacji , to jeszcze dołożyć trzeba nowych obowiązków na przedsiębiorce. Czemu to ma służyć? Po co? Co to zmieni ? Ktoś się chyba bardzo nudzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane