statystyki

Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 2020 roku

autor: Patrycja Dudek02.01.2020, 16:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:19
Od 1 stycznia 2020 r. weszły w życie pewne modyfikacje, w tym również podatkowe.

Od 1 stycznia 2020 r. weszły w życie pewne modyfikacje, w tym również podatkowe.źródło: ShutterStock

Nie wszystkie problemy związane z sukcesją firm udało się rozwiązać obowiązującą od 28 listopada 2018 r. ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629). Dlatego od 1 stycznia 2020 r. weszły w życie pewne modyfikacje, w tym również podatkowe.

Jedną z nich jest dodanie do ustawy o PIT przepisów, które rozwiążą problem rozliczania podatku dochodowego w sytuacji śmierci małżonka przedsiębiorcy, gdy firma stanowiła ich majątek wspólny, a zmarły nie prowadził działalności gospodarczej.

Z nowych przepisów wynika, że w takiej sytuacji podatnikiem od całości przychodów będzie przedsiębiorca, który nadal prowadzi działalność gospodarczą (art. 8 ust. 9 i 10 ustawy o PIT). Tym samym przyjęto fikcję, że żyjący współmałżonek jest właścicielem całego przedsiębiorstwa, w tym również udziału zmarłego małżonka oraz innych nabytych w tym okresie składników majątku przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane