statystyki

Sekurytyzacja wierzytelności leasingowej nie musi pozbawiać przychodów i kosztów

autor: Mariusz Szulc15.09.2020, 07:30; Aktualizacja: 15.09.2020, 07:31
We wniosku o interpretację spółka uważała, że nadal będzie mogła zaliczyć do kosztów wartość nieściągalnych wierzytelności, które zarachowała wcześniej jako swoje przychody.

We wniosku o interpretację spółka uważała, że nadal będzie mogła zaliczyć do kosztów wartość nieściągalnych wierzytelności, które zarachowała wcześniej jako swoje przychody.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zbywa na rzecz innego podmiotu część wierzytelności z tytułu leasingu bez przeniesienia na niego własności leasingowanego towaru, nadal będzie mógł zaliczać opłaty wnoszone przez korzystającego do swoich przychodów. Prawidłowo udokumentowane nieściągalne wierzytelności z tego tytułu będą za to jego kosztem podatkowym.

Wyjaśnił to Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym orzeczeniu.

Pytanie zadała spółka, która planowała dokonać sekurytyzacji części swoich wierzytelności z tytułu leasingu operacyjnego i finansowego. Trafiłyby one do irlandzkiej spółki celowej specjalizującej się w nabywaniu długów i pozyskiwaniu finansowania przez emisję papierów wartościowych. Zagraniczny podmiot miał m.in. wyemitować obligacje, których zabezpieczeniem będą wierzytelności nabyte od polskiego podmiotu.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane