Ważne informacje dla klientów biur [ŚCIĄGAWKA]

07.09.2020, 11:24; Aktualizacja: 07.09.2020, 12:52
kontrola, dokumenty, podatki

kontrola, dokumenty, podatkiźródło: ShutterStock

Poniżej prezentujemy terminy i opis nadchodzących zmian. Od pracy zdalnej i wsparcia dla artystów przez nowelizację prawa budowlanego aż po nowy JPK_VAT.

OD 5 WRZEŚNIA

Praca zdalna nadal możliwa

Wprowadzone przez tarcze antykryzysowe przepisy dotyczące pracy zdalnej miały obowiązywać tylko do 4 września. Jednak od 5 września ustawa z 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1423) wprowadziła zmiany, zgodnie z którymi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania epidemii pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania. Zasady dotyczące pracy zdalnej, które funkcjonowały u danego pracodawcy przed 5 września, mogą być więc nadal stosowane (w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz trzy miesiące po ich odwołaniu).

Wsparcie dla twórców i artystów

Zgodnie z obowiązującymi od 5 września przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 12 miesięcy po ich odwołaniu minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego będzie mógł przeznaczać środki budżetu państwa z części, której jest dysponentem, na wsparcie finansowe, w postaci pomocy socjalnej, twórców i artystów.

Nowością jest też, że środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 będą mogły być przeznaczone na wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną i artystyczną. Beneficjentami tego wsparcia będą mogły być samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe prowadzące działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca.

OD 19 WRZEŚNIA

Rewolucja w prawie budowlanym

Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 471; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 782) wprowadza zmiany, które mają uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. W tym celu projekt budowlany zostaje rozdzielony na:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt techniczny.

Po wejściu w życie nowelizacji organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie najpierw zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Ponadto określono w ustawie katalogi wszystkich przedsięwzięć i robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Zmieniają się również zasady uzyskiwaniu zgody na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie mógł udzielić zgody na odstępstwo również przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę.

Uwaga! Wprowadzono zakaz udzielania zgody na odstępstwo podczas trwania procedury legalizacji samowoli budowlanej.

Nowością jest także uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych, obiektów budowlanego lub części obiektów budowalnych zbudowanych bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę, gdy od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane